13 członków rodzin polityków Prawa i Sprawiedliwości zrezygnowało z zasiadania we władzach spółek Skarbu Państwa nadzorowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych – poinformowała Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródło zbliżone do PiS.
Na początku lipca Prawo i Sprawiedliwość podjęło na swoim kongresie uchwałę, która zakazuje najbliższej rodzinie posłów i senatorów partii między innymi zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Dodano tam jednak, że postanowienia nie obejmują osób, które “zostały zatrudnione lub pracują w spółkach Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej”.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
PAP: 13 członków rodzin polityków PiS straciło pracę we władzach spółek Skarbu Państwa
PAP – powołując się na źródło zbliżone do PiS – podała w piątek, że posadę straciło 13 osób związanych z politykami PiS, które zasiadały we władzach spółek Skarbu Państwa. Wcześniej taką nieoficjalną informację podało radio RMF FM.
Rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych Karol Manys przyznał w piątek, że “uchwała sanacyjna została już wdrożona w zakresie, który dotyczy rad nadzorczych oraz zarządów spółek Skarbu Państwa podległych Ministerstwu Aktywów Państwowych”. Jak dodał, w sumie MAP nadzoruje bezpośrednio lub pośrednio kilkaset spółek, zaś w ich zarządach i radach nadzorczych zasiada w sumie kilka tysięcy osób.
Rzecznik przekazał, że osoby, które są blisko związane rodzinnie z parlamentarzystami PiS, czyli dzieci, rodzice, małżonkowie, rodzeństwo, które zasiadały we władzach tych spółek – “nie pełnią już funkcji w organach korporacyjnych spółek podległych Ministerstwu Aktywów Państwowych”.
Wśród 13 osób, które przestały pełnić funkcje, znalazła się między innymi Emilia Hermaszewska – żona europosła Ryszarda Czarneckiego, która była w radzie nadzorczej spółki Armatura Kraków, należącej do PZU oraz Karol Tchórzewski – syn byłego ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który zasiadał w radzie nadzorczej spółki Exalo Drilling – należącej do PGNiG.
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS