A A+ A++

Przeszczep organów to wciąż trudny i dyskusyjny temat, nie tylko w Polsce. Większość osób deklaruje gotowość dzielenia się narządami po śmierci, jednak zdarza się, że rodziny zmarłych protestują przed pobraniem organów, które komuś mogłyby uratować życie. Miasto Giżycko, mając na uwadze szerzenie idei transplantologii, w czerwcu podpisało porozumienie o współpracy partnerskiej z Fundacją dla Transplantacji – zostaw serce na ziemi, reprezentowaną przez Prezesa Fundacji dr. n. med. Zygmunta Kalicińskiego.

Fundacja dla Transplantacji poprzez całą swoją działalność, a szczególnie akcje, takie jak #12godzinDlaŻycia, #ZostawSerceNaZiemi nieustannie zabiega o zwiększenie świadomości społecznej na temat przeszczepiania narządów i gotowości do dzielenia się swoim ciałem po śmierci.


ORGANIZATORZY O AKCJI

page1image1810112

Obecnie rozpoczęliśmy akcję #12GodzinDlaŻycia, zbiorkę pieniędzy na sprzęt firmy TransMedics, typu OCS Heart obecnie szeroko stosowany w USA i w Europie, który służy do przewozu bijącego, ciepłego serca, które dzięki utrzymaniu bijącego serca w fizjologicznych warunkach, wydłuża czas przydatności organu do przeszczepu do 12 godzin. W USA po wprowadzeniu OCS Heart ilość przeszczepów serca podwoiła się. Jest to jedyny na świecie sprzęt tego typu.

Dlaczego tak mocno walczymy o ten sprzęt? Z kilku powodów, po pierwsze docelowo każde serce do przeszczepu powinno być przewożone przy użyciu tego typu sprzętu, bo serce to jest utrzymane w doskonałym stanie o wiele lepszym niż to przewożone obecnie w lodzie, Jeśli operacja wszczepienia lub transport sie przedłuży serce z lodu jest w gorszym stanie a wynik przeszczepu niepewny.

PRZYJACIELE Fundacji dla transplantacji.
Wielkim wsparciem są przyjaciele Fundacji dla Transplantacji i organizatorów akcji: artyści Sebastian Piekarek i jego małżonka Agata, Artur Gadowski z zespołu IRA, Tomek Organek, Margaret, Grzegorz Markowski – Perfekt, Wojtek Pogorzelski – Oddział Zamknięty, Kazik, Grzegorz Skawiński z Combi, Tomek Karolak, Kuba Sienkiewicz, Kasia Kowalska, zespół Poparzeni Kawą 3, Red Lips, Hamak Band. Wielką grupę przyjaciół wspomagających akcję 12 godzin dla życia wzbogacają swoją obecnością sportowcy z PZPN Zbigniew Boniek, Janusz Basałaj, Reprezentacja Polski w piłce nożnej, Robert Lewandowski, Reprezentacja Polski w siatkówce, olimpijczycy i wiele innych osób, ciągle do nas dołączających.

Patronat merytoryczny nad zbiórką stanowią Prof. Mariusz Kuśmierczyk Kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantacji Serce w Instytucie Kardiologii w Aninie oraz Rada Naukowa Fundacji składająca sie z Kierowników Klinik wszystkich ośrodków przeszczepiających serce w Polsce.

ANIOŁEM akcji jest 24 letnia Iza Dudziec, która urodziła się z niekorekcyjną wadą serca.
Jej serce było operowane 6 razy. Wcześniej czy później nie wytrzyma, a Iza będzie potrzebowała przeszczepu. Dr Zygmunt Kaliciński, przeprowadził u niej 2 operacje, ratujące jej życie w wieku 6 miesiecy i 1.5 roku. Zespół kardiochirurgów z Centrum Zdrowia Dziecka pod kierownictwem prof. dr hab.n.med. Bohdana Maruszewskiego wykonał u Izy kolejne operacje i dzięki temu Iza jest dzisiaj z nami. Ta piękna i wrażliwa dziewczyna jest symbolem naszej idei, gdyż Iza będzie potrzebowała przeszczepu serca z użyciem tej nowej aparatury. Iza ma takie same marzenia jak każda inna młoda kobieta, chce mieć rodzinę, dzieci.Horyzont marzeń Izy jest obecnie krótki. Powodzenie naszej akcji oznacza wielką nadzieję dla Izy i innych pacjentów w podobnej sytuacji. Więcej informacji tutaj: kobieta.wp.pl/HISTORIA_IZY

WIĘCEJ O AKCJI

+ Opinia Kierownika Programu Transplantacji Serca w Instytucie Kardiologii w Aninie koło Warszawy

– patrona merytorycznego programu 12 godzin dla życia,

Prof. dr hab.n. med. Mariusza Kuśmierczyka

Przenośny system perfuzji serca

Materiał o aparaturze

Informacje: Dr n. med. Zygmunt Kaliciński Kardiochirurg,
transplantolog Prezes Fundacji dla transplantacji

W akcję #12godzinDlaŻycia zaangażowało się wiele znanych osób ze świata kultury. W ramach artystycznej współpracy powstała piosenka z ujmującym tekstem i teledysk, w którym kolejne osoby deklarują przynależność do akcji m.in. Zuza Gadowska, Paweł Stasiak, Robert Janowski, Dawid Kwiatkowski, Damian Kordas, Marcin Trojanowicz, Kult, Big Cyc, Gilberto Amauri de Godoy Filho „Giba”, Grażyna Łobaszewska, Hanna Żudziewicz, Jacek Jeschke, Kabaret Młodych Panów, Teatr Kontrapunkt, Anita Włodarczyk, Kinga Burzyńska, Leszek Lichota, Łukasz Rutkowski, Michał Wiśniewski, Przemysław Sadowski, Karolina Gorczyca, Iwona Guzowska, Kabaret Hrabi i wielu innych. 

„KTO RATUJE JENDO SERCE TEN RATUJE ŚWIAT,

BO PRZYWARCA WIARĘ TYM,

KTÓRYM JUŻ SIĘ KOŃCZĄ DNI… 12 GODZIN BY ŻYĆ”

Dr Kaliciński jest kardiochirurgiem z powołania. W swoją pracę wkłada całe serce. Jego drugą pasją jest muzyka, i jak widać znalazł świetny sposób, aby połączyć te obie miłości. Za pomocą muzyki porusza ludzkie serca by ratować… ludzkie serca. Z powodzeniem prowadzi zespół muzyczny, w którym gra na perkusji. HLA4transplant, bo o nich mowa, to zawodowi muzycy, zbrojne ramię Fundacji Dla Transplantacji. HLA gra z pasją do muzyki i misją promowania idei transplantacji.

 

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego utworu HLA
zrealizowanego w ramach

#Hot16Challenge2

Porozumienie o współpracy partnerskiej


 

Miasto Giżycko i Fundacja dla Transplantacji – zostaw serce na ziemi w ramach porozumienia deklarują współpracę w obszarze szerzenia świadomości oraz propagowania idei transplantologii połączonej z akcją #12GodzinDlaŻYCIA wśród mieszkańców Giżycka, jak i turystów odwiedzających Mazury. Założyciel fundacji dr. n. med. Zygmunt Kaliciński z małżonką, 10 marca odwiedzili Urząd Miejski w Giżycku by porozmawiać o szczegółach współpracy.

Foto nagłówkowe: mojegizycko.pl/ M. Kulas-Szyrmer
Foto: mojegizycko.pl/ J. Maciejewska-Kucfir

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd czwartku badania przesiewowe w kopalni Bolesław Śmiały
Następny artykułJak działa system ogrzewania z inteligentnym sterowaniem?