Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy budżetowej na 2024 rok. Dzięki przesunięciom pomiędzy niektórymi częściami budżetowymi, więcej środków trafi do NFZ.
Jakie zmiany w budżecie państwa na 2 miesiące przed końcem roku?
Zmiany w aktualnym budżecie państwa, jak wskazało Ministerstwo Finansów, związane są z “koniecznością aktualizacji prognozy dochodów budżetu państwa”. Wiąże się z tym konieczność zmiany poziomu maksymalnego deficytu określonego w ustawie budżetowej na 2024 rok. Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów projektem, zostanie on zwiększony z poziomu 184 mld złotych do 240,3 mld złotych.
– Sytuacja makroekonomiczna wpływa negatywnie na prognozowane dochody budżetu państwa na 2024 rok. Jednocześnie rząd nie przewiduje zmian, jeśli chodzi o łączną kwotę wydatków w ramach nowelizacji ustawy budżetowej na 2024 rok. – czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Nowelizacja ustawy budżetowej zakłada jednak przesunięcie pomiędzy niektórymi częściami budżetowymi, w tym tymi związanymi z finansowaniem ochrony zdrowia. Pozwoliło to na zwiększenie środków o 1,2 mld złotych na dotację dla NFZ. Nakłady te zostaną przeznaczone na finansowanie niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej w 2024 roku.
500 mln złotych do NFZ na niektóre choroby rzadkie
Dodatkowe 1,2 mld złotych dla NFZ w ramach zmian w budżecie państwa to nie pierwszy strumień pieniędzy, jaki popłynie do Funduszu w tym roku. W połowie października wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny, informował, o przekazaniu instytucji kolejnych środków na finansowanie leczenia niektórych chorób rzadkich, w tym m.in. SM czy SMA.
– Jest w tej chwili przekazywana dodatkowa suma 500 mln zł w celu zasilenia NFZ w zakresie również zapłaty za świadczenia nielimitowane w tych programach lekowych. Zapewniamy ciągłość leczenia pacjentów już zakwalifikowanych, jak i nowych pacjentów – jeśli będą tego wymagać – zadeklarował Wojciech Konieczny. W ramach tych środków sfinansowane mają być programy lekowe dla różnych chorób – dodał.
W neurologii obecnie funkcjonuje 17 programów lekowych.
Konieczny: przesuwamy do NFZ dodatkowe 500 mln zł na programy lekowe, m.in. na leczenie SM i SMA
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS