A A+ A++

Tego dnia 1981 roku miał swoją premierę pierwszy film z serii Indiana Jones, Poszukiwacze zaginionej Arki

Poszukiwacze zaginionej Arki to pierwszy w film z serii o przygodach archeologa Indiana Jonesa. W jego postać wcielił się Harrison Ford, a sam w film, w reż. Stevena Spielberga, zdobył 28 nagród.

O czym jest film Poszukiwacze zaginionej Arki?

Fabuła rozgrywa się w 1936 roku. Oprócz zamiłowania do poszukiwania skarbów, Jones (Harrison Ford) jest również uznanym profesorem archeologii. W całkowitej tajemnicy przychodzą do niego dwaj przedstawiciele CIA i proszą go o pomoc w sprawie wykopaliska Arki Przymierza w pobliżu Kairu.

Ale poszukiwania rozpoczęli już naziści, na czele z pułkownikiem Hermanem Dietrichem. Jones ma za zadanie odnaleźć Arkę, zanim uda się to nazistom, ratując w ten sposób ludzkość przed dominacją Führera nad światem.

Aby odkryć jej dokładną lokalizację, potrzebna jest „Laska Ra”. Jones wyjeżdża do Nepalu, aby odwiedzić swoją dawną kochankę, Marion, która jest teraz w posiadaniu tego przedmiotu. Marion nie jest zbyt entuzjastycznie nastawiona. Potem dochodzi do konfrontacji Jonesa i Arnolda Tohta, niemieckiego agenta, który chce zdobyć ów przedmiot, który jest wskazówką do odnalezienia Arki.

Marion i Jones uciekli do Kairu, gdzie naziści porwali Marion. Za pośrednictwem przyjaciela Jonesa, Sallaha, okazuje się, że naziści już prowadzą wykopaliska z pomocą francuskiego archeologa o nazwisku Belloqs.

Okazuje się jednak, że naziści źle zinterpretowali lokalizację Arki, a Jones i Sallah odkryli właściwe miejsce.

Jak powstał film?

Film został wyprodukowany przez George’a Lucasa. W przeciwieństwie do większości filmów akcji z przełomu lat 70. I 80., Poszukiwacze zaginionej Arki jest filmem pełen humoru i imponujących wyczynów kaskaderskich, egzotycznych lokacji, pięknych kobiet i karykaturalnych złoczyńców.

George Lucas wymyślił postacie i historię, ale ostateczny scenariusz został napisany przez Lawrence’a Kasdana. Pierwotnie rolę Indiany Jonesa miał zagrać, Tom Selleck, ale był zajęty w popularnym serialu telewizyjnym Magnum. Wtedy zwrócono się do Nicka Nolte, ale ten odmówił. Ostatecznie twórcy zdecydowali się na Harrisona Forda.

Pierwsza scena filmu nie ma nic wspólnego z resztą fabuły filmu, a jedynie służy jedynie przedstawieniu widzowi postaci Indiany Jonesa. W ten sposób widz dowiaduje się, że jest żądnym przygód poszukiwaczem skarbów, a Réné Belloq okazuje się przechytrzyć Jonesa.

Zdjęcia do niemieckiej łodzi podwodnej rozpoczęły się 23 czerwca 1980 roku w La Rochelle we Francji. Łódź ta została wypożyczona z planu Das Boot. Następnie ekipa udała się do Elstree Studios, aby nakręcić sceny w świątyni. Do drugiej sceny potrzebnych było 7000 węży. Jedynymi jadowitymi wężami w filmie były kobry, a do sceny otwierającej wykorzystano prawdziwe ptaszniki. Wszystkie sceny, które miały miejsce w Egipcie, zostały nakręcone w Tunezji.

Wiele z tych miejsc zostało wcześniej wykorzystanych w Gwiezdnych Wojnach do scen rozgrywających się na planecie Tatooine. Spielbergowi nie spodobała się jednak ta lokalizacja, więc przyspieszył zdjęcia. Załoga była gotowa w ciągu czterech tygodni, zamiast planowanych sześciu. Wiele scen, w tym bójka w samolocie, zostało zaimprowizowanych na miejscu.

Scena bitwy w mieście została nakręcona w Kairouan. Mniej więcej w tym czasie Ford cierpiał na czerwonkę i nie był zainteresowany planowaną walką Indiany Jonesa z szermierzem. Dlatego nalegał na Spielberga, aby Jones po prostu zastrzelił szermierza, na co Spielberg się zgodził. Sceny w Waszyngtonie zostały nakręcone w San Francisco.

Sukces

Film kosztował około 20 milionów dolarów, ale zarobił prawie czterysta milionów. Był to najbardziej udany film 1981 roku, a w tamtym czasie drugi najbardziej udany film wszech czasów po pierwszych dwóch filmach z serii „Gwiezdne Wojny”.

Ze względu na sukces tego filmu, w 1984 roku pojawił się prequel, Indiana Jones i Świątynia Zagłady. Oprócz Świątyni Zagłady film doczekał się jeszcze trzech sequeli: Indiana Jones i ostatnia krucjata (1989), Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki (2008) oraz Indiana Jones i tarcza przeznaczenia (2023). Powstała także gra komputerowa o tej samej nazwie i gra Lego na Nintendo Wii.

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAlternatywny dojazd do ciechanowskiego szpitala. Ruszyła budowa
Następny artykułGmina Dydnia: „Piątka z narodowych” z udziałem uczniów SP w Dydni [FILM] [ZDJĘCIA]