Na zaproszenie Strefy Koloru nowotomyskiej biblioteki pisarz Marcin Kozioł – zapalony obieżyświat przez wiele lat dyrektor mediów elektronicznych National Geographic Polska – odbył wirtualne spotkania z młodzieżą i dorosłymi czytelnikami.
Zaprosił widzów do swojego barwnego i ciekawego świata, w którym jednym z najważniejszych elementów są nie tylko podróże, ale i to, co się z nimi wiąże, czyli: poszukiwanie siebie, przełamywanie strachu czy korzystanie z otrzymywanych od życia szans i o odważne sięganie po marzenia.
„Przeżywanie jest lepsze niż posiadanie” – te słowa autora stały się mottem spotkania i dowodem na to, że to wyprawy ukształtowały go jako człowieka, podróżnika i pisarza. Pierwszą pasją zaproszonego gościa były komputery. W wieku 14 lat napisał o nich książkę, którą wydano i dzięki której stał się najmłodszym pisarzem w Polsce. Dwa lata później dostał się do Gordonstaun School, najsłynniejszej prestiżowej szkoły w Szkocji, do której uczęszczali m. in. książęta Filip i Karol. Właśnie to miejsce stało się inspiracją do stworzenia przez J.K. Rowling Hogwartu oraz postaci Harry`ego Pottera. Tam właśnie postanowił spróbować swoich sił na szkolnej scenie. Wystąpił nawet przed samą królową Elżbietą II! Spełniając dalej swoje marzenia wystawił w Edynburgu farsę pt. „Upps”, która zebrała liczne pochwały. W Szkocji pokochał podróżowanie i od niej zaczyna się jego historia poznawania świata i siebie.
Następnym przystankiem była Kambodża, a dokładniej kompleks świątynny – Angkor Wat. Ze względu na dużą ilość min i jadowitych węży jest to miejsce o tyle magiczne, co niebezpieczne. W Wietnamie miał okazję doświadczyć niecodziennych przeżyć estetycznych w centrum religii Cao Dai, które łączy w jedność wszystkie religie świata i ważne postacie historyczne. Krajem, który wywarł na podróżniku ogromne wrażenie był niewątpliwie Butan. Królestwo Grzmiącego Smoka wyróżnia nauczanie dzieci już od najmłodszych lat strzelania z łuku oraz noszenie przez jego mieszkańców wyłącznie narodowego stroju. Ciekawostką jest i to, że Butan – jedyne państwo – ma Ministerstwo Szczęścia, co sprawia, że nadano mu miano bajkowej krainy nie tylko w Himalajach, ale i na świecie. Ostatnim wyzwaniem, którego podjął się pisarz była nauka jazdy konnej, po 8 miesiącach nauki odważył się przejechać konno Mały Kaukaz.
Wszystko, czego doświadczał gość zaproszony przez nowotomyską bibliotekę, zaczynało się od małych wyzwań, które przeradzały się w wielkie duchowe i emocjonalne przygody. Bohater spotkania starał się przekonać jego uczestników, że wystarczy znaleźć w sobie odwagę, przełamać strach, zaryzykować i zacząć działać. Ważne, by gonić marzenia, mieć wokół siebie wspaniałych ludzi, którzy wspierają i zachęcają do zdobywania tego, co wydaje się być poza naszym zasięgiem. Te historie wydarzyły się naprawdę, a pisarz już snuje plany na kolejne podróże.
Spotkania odbyły się w ramach projektu ”Wydarzyło się naprawdę” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS