A A+ A++

Obraz RitaE z Pixabay

11 maja – sprawdzamy dla Was, co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4.44, a zajdzie o 20.20. Imieniny obchodzą m.in.: Franciszek, Ignacy, Miranda, Albert, Filip, Iga, Maksym, Tadeusz i Zuzanna. Dziś obchodzimy Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej, Dzień bez Śmiecenia i Dzień Doradcy Podatkowego. Przysłowie na dziś: „Gdy przed Pankracym (12.05) nocą przymrozi, lato będzie przepadziste, a jesienią czasy dżdżyste”.

Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej

Jak w każdy drugi wtorek maja obchodzimy dziś Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. To święto, którego celem jest szerzenie wiedzy na temat udaru oraz okazanie wsparcia osobom, które go przeżyły.

Udar, dawniej nazywany apopleksją, to zaburzenie czynności mózgu, spowodowane nieprawidłowościami w krążeniu mózgowym. Wyróżniamy dwa rodzaje udaru: krwotoczny, wywołany wylewem krwi do mózgu, oraz niedokrwienny, związany z zatrzymaniem dopływu krwi. Każdy z nich inaczej się objawia. Udar krwotoczny pojawia się nagle i ma bardzo gwałtowny przebieg. Najpierw odczuwa się silny ból głowy, nudności oraz wymioty, a już po kilku minutach dochodzi do utraty przytomności i stanu śpiączkowego. W przypadku udaru niedokrwiennego głównymi objawami jest niedowład lub porażenie kończyn i twarzy po jednej stronie ciała oraz zaburzenia mowy. Mogą też występować m.in. zaburzenie zdolności zapamiętywania nowych informacji, niedowidzenie, majaczenie, urojenia i omamy oraz zaburzenia świadomości. Przede wszystkim jednak udar to stan zagrażający życiu, o czym dobitnie świadczą statystyki – średnio dosięga on 70 tysięcy osób w Polsce rocznie, z czego aż 30 tysięcy umiera w ciągu miesiąca.

Skąd w ogóle bierze się udar? Jako najczęstszą przyczynę podaje się niezdrowy styl życia, czyli przede wszystkim złą dietę i brak aktywności fizycznej, przez co najbardziej narażone na niego są osoby otyłe, zmagające się z cukrzycą i nadciśnieniem. Dlatego w kontekście profilaktyki zaleca się przede wszystkim zdrowe odżywianie i ruch. Warto o tym pamiętać bez względu na wiek, bo choć młode osoby nie są tak narażone na udar, dobre nawyki z pewnością zaprocentują w przyszłości.

Dzień bez Śmiecenia

W 2007 roku grupa młodzieży z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko–Parlament Młodzieży” zainicjowała kolejne z dzisiejszych świąt – Dzień bez Śmiecenia. Wybrano datę 11 maja, ponieważ właśnie tego dnia w 2001 roku zaczął funkcjonować polski system gospodarki odpadami opakowaniowymi.

Dzień bez Śmiecenia co roku odbywa się pod innym hasłem. Do tej pory były to np.: „Stawiam na jakość. Sprawdzam!”, Kultura segregacji – wchodzisz czy wypadasz”, „#Chcemisie” lub „Nie śmieć – segreguj”. Tegoroczne hasło brzmi natomiast: „Odpady to nie śmieci – to surowce!” i to ono będzie przyświecać różnego rodzaju wydarzeniom i akcjom społecznym organizowanym dzisiaj w ramach Dnia bez Śmiecenia. Polskim obchodom patronuje Rekopol – organizacja odzysku opakowań, którą założyli przedsiębiorcy wprowadzający na polski rynek produkty w opakowaniach.

Dzisiejsze święto powinno być obchodzone codziennie przez każdego z nas. Chociażby po to, żeby było nam po prostu przyjemniej. Nikt przecież nie lubi żyć w brudzie, prawda? Natomiast organizatorzy zachęcają, by z okazji Dnia bez Śmiecenia zorganizować jakąś akcję o tematyce ekologicznej, np. sprzątanie swojej okolicy.

Dzień Doradcy Podatkowego

Prawo podatkowe zdecydowanie nie należy do najprostszych. Mogą mieć z nim problem nawet osoby, które regularnie mają z nim do czynienia, a już tym bardziej przeciętny „Kowalski”. A kiedy po transformacji ustrojowej z 1989 roku na obywateli spadł obowiązek samoobliczania podatku i jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać prywatne przedsiębiorstwa, pojawił się popyt na usługę doradztwa podatkowego. W odpowiedzi na te potrzeby powstał zawód doradcy podatkowego, którego przedstawiciele mają dziś swoje święto.

Dzień Doradcy Podatkowego nieprzypadkowo obchodzimy 11 maja. Tego dnia w 2001 roku Sejm RP uchwalił ustawę, która zobowiązywała ministra finansów do zwołania I Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych. Był to tez impuls do powstania samorządu zawodowego doradców podatkowych w Polsce – Krajowej Izby Doradców Podatkowych (KIDP), która ostatecznie została powołana 1 stycznia 1997 roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBardzo ważne derby gminy Kęty w Nowej Wsi
Następny artykułWzrost liczby zakażeń teraz i czwarta fala jesienią. Prognoza ws. pandemii w Polsce