A A+ A++

Bez uroczystego spotkania pod pomnikiem, bez imprez i spotkań – za to w skromniejszej formule. Za nami miejsko-powiatowe obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości co roku gromadziło setki mieszkańców Garwolina najpierw na mszy świętej, później na uroczystym przemarszu i wspólnym świętowaniu do późnego wieczora w blasku ogniska i ze śpiewem na ustach. I chociaż w tym roku świętowaliśmy inaczej, to był to dzień dla nas szczególny.

W imieniu mieszkańców miasta i powiatu Burmistrz Miasta Marzena Świeczak i Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Punktualnie o godz. 10.00 w garwolińskiej kolegiacie odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny, transmitowaną za pośrednictwem serwisu Youtube.

Wspominamy dziś wszystkich, którzy polegli za wolność ojczyzny: we wszystkich powstaniach, ruchach narodowych, społecznych, we wszystkich poczynaniach i wysiłkach, w najszlachetniejszych porywach serca pełni żywej wiary. Ale miłość do Ojczyzny to nie tylko wdzięczna pamięć, czy szacunek dla naszej przeszłości, ta miłość to także odpowiedzialność – powiedział w homilii ks. proboszcz Stanisław Szymuś – Jak mawiał Cyprian Kamil Norwid: Ojczyzna to wielki, zbiorowy obowiązek. My ludzie współcześni, nie możemy czuć się zwolnieni od tej odpowiedzialności. Kształt naszej ojczyzny tworzymy właśnie my, ludzie współcześni – dodał.

Burmistrz Miasta Marzena Świeczak dziękując za odprawioną mszę podkreśliła: Dziś patriotyzm, to przede wszystkim troska o bliźniego. Tego, który jest samotny, tego, który jest pełen lęku, tego który jest zamknięty z powodu kwarantanny. Patriotyzm to cicha praca, która wykonuje każdy z nas: pracownicy służby zdrowia, którzy od wielu tygodni z narażeniem życia opiekują się chorymi, nauczyciele siedzący wiele godzin przy komputerze, aby nasze dzieci mogły zdobywać wiedzę, pracownicy sklepów, restauracji, rzemieślnicy, którzy starają się wykonywać swoją pracę jak najlepiej, artyści docierający do publiczności wirtualną drogą, urzędnicy, księża.

Okazji do świętowania Narodowego Święta Niepodległości nie zabrakło. W tym roku wyjątkowo z uwagi na setną rocznicę, mogliśmy skupić Waszą uwagę na wydarzeniach Wiktorii 1920 roku. 11 listopada o godzinie 17:00 spotkaliśmy się online na spacerze, na którym zaprezentowaliśmy wydarzenia wojny roku 1920 na ziemi garwolińskiej. Spacer „Wiktoria 1920”, poprowadził Adrian Pogorzelski  z Wawa Gra. Uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się o miejscach związanych ze zwycięską bitwą. Wśród tych najbardziej znanych prowadzący wymienił te, zlokalizowane m. in. na terenie miasta: miejsce gdzie nocował Marszałek Józef Piłsudski, pomnik poświęcony bitwie tzw. kamień Konarzewskiego, zbiorową mogiłę na cmentarzu parafialnym. Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem zaprosiło na wydarzenie “Droga do niepodległości”, które było  wędrówką przez ziemie powiatu w poszukiwaniu śladów wydarzeń z czasów powstań narodowych, wielkiej wojny czy sierpniowych zmagań z bolszewicką nawałą w 1920 roku.

Dzięki Centrum Sportu i Kultury uczestniczyliśmy w rodzinnych zabawach językowych i plastycznych. Podjęliśmy też wyzwanie fotograficzne robiąc sobie zdjęcie przy nowym muralu „Skrzydła Wolności” namalowanym na stacji trafo na skwerze im. Józefa Piłsudskiego od strony ulicy Staszica.

W tym roku nie mogliśmy wspólnie celebrować Narodowego Święta Niepodległości, ale mimo wszystko mieszkańcy miasta i powiatu świętowali go w swoich domach. Wywiesiliśmy flagi, spędziliśmy ten czas z rodziną, braliśmy udział w wydarzeniach online. Na pewno zapamiętamy na lata tę 102. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Data opublikowania: 13:21, 13 listopada, 2020

Kategorie: Aktualności

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus: 44 przypadki w powiecie świdnickim. Jest też nowe ognisko
Następny artykułSpektakl „Niedźwiedź i Masza, czyli gdzie jest moja kasza?” odbędzie się online