A A+ A++

Rozwój Pruszkowa ściśle związany był z rozbudową i eksploatacją Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, kluczowej trasy kolejowej na terenie zaboru rosyjskiego w XIX wieku. Choć formalne otwarcie linii kolejowej Warszawa-Wiedeń miało miejsce w 1848 roku, już od 1845 roku pociągi kursowały do Pruszkowa, co stanowiło istotny krok w procesie modernizacji komunikacyjnej regionu.

Wraz z uruchomieniem połączenia kolejowego, rozpoczął się dynamiczny rozwój miast i osad leżących wzdłuż trasy, sprzyjający wzrostowi gospodarczemu i społecznemu. Transport kolejowy umożliwił szybszy przepływ osób i towarów, co wpłynęło pozytywnie na lokalną gospodarkę, handel oraz rozwój infrastruktury.

Bliskość stolicy oraz dogodne połączenia komunikacyjne sprawiły, że Pruszków stał się atrakcyjnym miejscem zarówno dla przemysłu, jak i dla osadnictwa.

Budowa Szpitala dla Psychicznie Chorych w 1891 roku przyczyniła się natomiast do budowy osiedla mieszkaniowego we wsi Tworki.

Prawa Miejskie Pruszków uzyskał jednak dopiero 9 listopada 1916 roku (wraz z Tworkami i Żbikowem jako jednym organizmem miejskim) .

Dlaczego akurat w tym czasie?

Historycy z Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie tłumaczą to w ten sposób: „9 listopada 1916 r. generał-gubernator Warszawy Hans von Beseler spełnił aspiracje pruszkowskich działaczy, przyznając osadzie fabrycznej Pruszków prawa miejskie. Władze niemieckie burmistrzem mianowały byłego kierownika z zakładów Tillmannsa inż. Edmunda Wargenau, a po jego dymisji, w czerwcu 1918 r., Józefa Piltza. Powołano także Radę Miejską, która do 1918 r. pełniła raczej rolę ciała doradczego przy burmistrzu, a nie w pełni samorządowej instytucji. Przyznanie praw miejskich i pozorne przekazanie władzy nad miastem było częścią szerszej kampanii, mającej ustępstwami i obietnicami większej autonomii, czy wręcz niepodległości, pozyskać przychylność Polaków dla władz niemieckich, a tym samym skłonić ich do wstąpienia w szeregi armii niemieckiej”.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia galerii zdjęć z Pruszkowa. To fotografie z początku XX – wieku. Niektóre z nich nie były powszechnie dostępne.

  • Dziękujemy za przekazanie zdjęć do publikacji Panu Robertowi Wargenau, prawnukowi pierwszego burmistrza Miasta Pruszkowa.
  • Dziękujemy za przekazanie zdjęć do publikacji Panu Piotrowi Dolewskiemu, który prowadzi profil FB: Muzeum Pruszkowa na Uchodźstwie.
  • Dziękujemy za przekazanie zdjęć Pani Marii Brodowicz, wnuczce Jana Szczepkowskiego, drugiego burmistrza Miasta Pruszkowa.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTest wydajności kart graficznych Dragon Age: The Veilguard – NVIDIA GeForce vs AMD Radeon. Kolejna gra preferująca sprzęt Zielonych?
Następny artykułЗанадто багато проблем: механік назвав три пікапи, які не варті уваги