A A+ A++

11 stycznia minęło 105 lat od ostatecznego wyrwania Żnina z zaboru pruskiego. Stolica Pałuk jak co roku godnie uczciła pamięć tych, którzy tego dokonali, czyli Powstańców Wielkopolskich.

Początek stycznia w Żninie tradycyjnie upływa pod znakiem upamiętnienia powstańców wielkopolskich. 101. rocznica ostatecznego odbicia miasta przypada 11 stycznia – walki o Żnin rozpoczęły się 1 stycznia 1919 r. i miasto zostało zdobyte, ale 8 stycznia Niemcy je odbili, zaś ostateczny atak powstańczy z rejonu Podgórzyna nastąpił wieczorem 11 stycznia 2019 r. Tradycyjnie również obchody rocznicowe w Żninie zorganizowało tutejsze koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego z prezesem Jackiem Pietraszko na czele we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1.

Wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa i starosta żniński Zbigniew Jaszczuk odsłaniają nowe kamienie w Alei Powstańców Wielkopolskich w Żninie fot. Karol Gapiński

Od kilku lat z inicjatywy TPPW istnieje nad Gąsawką, przy zejściu z mostu przy skrzyżowaniu z ul. Parkową i ul. Lewandowskiego, Aleja Powstańców Wielkopolskich. Oczywiście nieprzypadkowo tam. Przecież to właśnie na tym moście służbę pełnił 1 stycznia 1919 r. powstaniec Władysław Lewandowski, który otrzymał tamtego dnia śmiertelny postrzał. Co ciekawe, strzał padł ze strony niemieckiego cywila, a nie żołnierza – z okna na drugim piętrze pobliskiej kamienicy. Aleja składa się z kamieni granitowych z nazwiskami bohaterów Powstania Wielkopolskiego. W tym roku ufundowane zostały dwa kolejne. Tym razem poświęcone Marcelemu Cieślickiemu i Konradowi Eugeniuszowi Golniewiczowi. Od odsłonięcia tych kamieni rozpoczęły się tegoroczne  uroczystości rocznicowe Powstania Wielkopolskiego. O służbie obydwu powstańców, którzy jakkolwiek nie byli ze Żnina, to uczestniczyli w walce o stolicę Pałuk, opowiedział Jacek Pietraszko. Kamienie ufundowane zostały  przez Urząd marszałkowski. Odsłonięcia dokonali wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa i starosta żniński Zbigniew Jaszczuk.

Piechcińskie Bractwo Kurkowe oddało salwy armatnie ku czci Powstańców Wielkopolskich fot. Karol Gapiński

 Następnie mszę św. w intencji powstańców,  w kościele pw. św. Floriana odprawił ks.Tadeusz Nowak. Po niej uczestnicy przeszli na teren przed Szkołą Podstawową nr 1, prowadzeni przez orkiestrę wojskową z Bydgoszczy i kompanię reprezentacyjną 2. Batalionu im. Ziemi Żnińskiej. Żnińska jedynka nosi imię powstańców i zawsze współorganizuje oraz jest gospodarzem uroczystości rocznicowych zrywu, który przyniósł Wielkopolsce niepodległość.

Występ młodzieży był nastrojowy i wzruszający fot. Karol Gapiński

Obchody na dziedzińcu szkoły rozpoczęte zostały od salwy honorowej z historycznej armaty, którą oddali członkowie Piechcińskiego Bractwa Kurkowego. Druga taka, ale tym razem podwójna salwa kilkadziesiąt minut później zamknęła tę część uroczystości. Salwę honorową oddała też kompania reprezentacyjna. Żołnierze wciągnęli flagę państwową na maszt, a przy dźwiękach orkiestry odśpiewane zostały: hymn państwowy i Rota. W międzyczasie po przemowach gości delegacje władz samorządowych, a także instytucji kultury, jednostek administracji samorządowej, organizacji, złożyły wiązanki przed obeliskiem ku pamięci powstańców. W uroczystości wziął udział nowy wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel. Podkreślił, jak ważne jest kultywowanie pamięci powstańców wielkopolskich także w naszym województwie, bo ogromna część jego obecnego terytorium, 105 lat temu była objęta walkami w ramach tego czynu zbrojnego. Obok delegacji ze Żnina i okolic, do stolicy Pałuk na te uroczystości tradycyjnie dotarła też delegacja władz Witnicy i po raz pierwszy działacze z Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie. Generał ten był dowódcą Powstania Wielkopolskiego.

Prezes żnińskiego koła TPPW Jacek Pietraszko otrzymał w podziękowaniu za wieloletnie działania na rzecz kultywowania pamięci o Powstaniu Wielkopolskim rzeźbę autorstwa Marcina Niewolskiego, która przedstawia powstańca Władysława Lewandowskiego fot. Karol Gapiński

Po uroczystości przed szkołą, uczestnicy udali się na salę gimnastyczną, gdzie obejrzeli program artystyczny w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem Beaty Różańskiej oraz uczniów szkoły. Program ten przedstawiał wyobrażony scenariusz z Powstania Wielkopolskiego, ale nie z bitewnych pól, tylko widziany oczami rodzin, których wspólny –  świąteczny i noworoczny czas przerwał wybuch walk i patriotyczna potrzeba wzięcia w nich udziału. Spektakl ten był bardzo wzruszający i młodzi artyści otrzymali burzę oklasków.

Na zakończenie działacze Zarządu Głównego TPPW w Poznaniu wręczyli Medale Wierni Tradycji, które zostały przyznane staroście Zbigniewowi Jaszczukowi, burmistrzowi Żnina Robertowi Luchowskiemu, ks.kanonikowi Tadeuszowi Nowakowi i dyrektorce Pałacu Lubostroń Aleksandrze Nowakowskiej.

Prezes żnińskiego koła TPPW Jacek Pietraszko otrzymał z rąk  dyrektora jedynki Marka Orzechowskiego w podziękowaniu za wieloletnie działania na rzecz kultywowania pamięci o Powstaniu Wielkopolskim rzeźbę autorstwa Marcina Niewolskiego, która przedstawia powstańca Władysława Lewandowskiego.

Karol Gapiński

Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpotkania i warsztaty
Następny artykułPolicja Gdynia: Uwaga! Policjanci poszukują mężczyzn, którzy mogą mieć związek z kradzieżą