A A+ A++

18 stycznia 2022 roku mijają 102 lata od powrotu Torunia do wolnej Polski. Miasto uroczyście uczciło tę rocznicę.

Złożeniem kwiatów w miejscach upamiętniających osoby mające znaczący udział w powrocie Torunia do wolnej Polski rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 102. rocznicę tego wydarzenia. Delegacja z prezydentem Michałem Zaleskim złożyła kwiaty kolejno pod obeliskiem Ottona Steinborna na cmentarzu św. Jerzego, pod pomnikiem Stefana Łaszewskiego przy Collegium Maius oraz pod tablicą gen. Józefa Hallera, która znajduje się na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego.

W Ratuszu Staromiejskim w dniu 18 stycznia 2022 r. dokonano podsumowania obchodów 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski. Specjalnie powołany komitet organizacyjny obchodów rocznicowych przygotował szeroki pakiet wydarzeń i przedsięwzięć, które podejmowane były przez wiele miesięcy.

– Dziękuję komitetowi organizacyjnemu obchodów rocznicowych oraz wszystkim organizatorom przeprowadzonych, zaplanowanych lub spontanicznych zdarzeń za wyjątkową sympatię okazaną świętującemu Toruniowi. Z tej ratuszowej sali przekazujemy dziś wspólnie wszystkim toruniankom i torunianom pogodne i pozytywne przesłanie, że choć stulecie powrotu Torunia do wolnej Polski mamy już za sobą, to przecież toruńska wolność wciąż trwa jako najpiękniejszy prezent, jaki możemy przekazać swoim dzieciom i przyszłym pokoleniom – mówił podczas spotkania prezydent Michał Zaleski.

Z okazji tej rocznicy został wybity specjalny medal pamiątkowy 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski. Jest to wyróżnienie, którym samorząd miejski Torunia uhonorował instytucje, organizacje, firmy oraz osoby wybitnie zasłużone dla toruńskiej niepodległości. Pierwsza grupa laureatów odebrała medale już 16 stycznia 2020 roku.

Podsumowując obchody 100-lecia, medale pamiątkowe odebrały osoby i instytucje, które zaangażowane były w ich organizację, oraz członkowie Rady Miasta Torunia obecnej kadencji.

>>> Przejdź do listy osób uhonorowanych medalem pamiątkowym 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski w dn. 18 stycznia 2022 r.

Komitet Organizacyjny Obchodów 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski postanowił – w dowód uznania za całokształt pracy samorządowej oraz niezwykłe zaangażowanie w organizację obchodów tej wielkiej rocznicy – uhonorować medalem prezydenta Michała Zaleskiego oraz przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcina Czyżniewskiego.

Spotkanie w ratuszu było także okazją do wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Toruń Błękitnego Generała”, którego organizatorem było, wraz z Miastem Toruń, Ognisko Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza. Na zakończenie zebrani wysłuchali wykładu prof. Tomasza Krzemińskiego pod nazwą „1920 – przełomowy rok dla Torunia i jego mieszkańców”.

Popołudniowe obchody 102. rocznicy natomiast rozpoczęły się pod pomnikiem jednej z najważniejszych postaci związanych z powrotem Torunia do macierzy – generała Józefa Hallera. Przedstawiciele władz lokalnych w hołdzie dla generała złożyli wieńce kwiatów. Następnie naśladując pochód z 1920 roku, zgromadzeni udali się przez plac i ulicę św. Katarzyny, Rynek Nowomiejski, ul. Królowej Jadwigi, Szeroką, aż wreszcie dotarli na Rynek Staromiejski. Tam odbył się apel z okazji 102. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Podniesiona została flaga państwowa na maszt oraz odśpiewany hymn Rzeczypospolitej Polskiej.

– Wspomnienia tamtych chwil wciąż nas jednoczą i uczą dojrzałej miłości do Torunia i wolnej Ojczyzny. Wiele nam też mówią o sile polskich charakterów oraz umiejętności odnoszenia przez Polki i Polaków sukcesów w najbardziej zdumiewających okolicznościach. Dlatego właśnie w każdym kolejnym roku przypominamy sobie w Toruniu te styczniowe i przełomowe zdarzeniamówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wystąpienia okolicznościowe zakończył salut armatni w wykonaniu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Torunia. Swoją obecność zaznaczyli także harcerze Hufca ZHP oraz przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 14, która od jesieni ubiegłego roku nosi imię Błękitnej Armii. Następnie zgromadzeni wysłuchali pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz wiązki utworów patriotycznych. Zwieńczeniem uroczystości było odprowadzenie wojskowej asysty honorowej oraz przybyłych pocztów sztandarowych i pododdziałów towarzyszących.

Ostatnim elementem obchodów 102. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski będzie koncert Orkiestry Wojskowej. Wydarzenie odbędzie się 21 stycznia 2022 r. o godz. 18:00 w Centrum Kultury Dwór Artusa. Darmowe wejściówki można odbierać w siedzibie orkiestry. Więcej o koncercie okolicznościowym – kliknij tutaj, aby przejść do informacji. 

Kliknij, aby powiększyć


Rocznicowe wydarzenia poprzedziła – jeszcze w 2019 roku – Studniówka 100-lecia; rozpoczęła się wówczas też i kampania promocyjna skupioną: na twórcach toruńskiej niepodległości, na generale Hallerze i na samej rocznicy.

Szczególne wydarzenia odbywały się 18 stycznia 2020 r. i w dniach kolejnych, m.in. konferencja naukowa „Powrót Torunia do Polski” w Ratuszu Staromiejskim, promocja specjalnego „Rocznika Toruńskiego”, wydanego staraniem Towarzystwa Miłośników Torunia i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i w całości poświęconego świętowanej rocznicy, wystawa „Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku ojczyźnie…” w Ratuszu Staromiejskim, koncert jubileuszowy dla mieszkańców w Arenie Toruń z udziałem gwiazd polskiej estrady i Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Szerokim echem odbił się Bal Stulecia w CKK Jordanki, podczas którego poznaliśmy sześcioosobowe grono Współczesnych Torunianin100-lecia. Zostali nimi Krystyna Szalewska-Gałdyńska, prof. Jan Tajchman, Ryszard Olszewski, Jarosław Józefowicz, Alojzy Kowalski, dr Bohdan Dowbor. Jednak wydarzenia i rozmaite działania z tej okazji odbywały się przez kolejne miesiące. I tak m.in. odsłonięto tablicę poświęconą Julianowi Fałatowi na kamienicy przy Fosie Staromiejskiej, odsłonięto zrekonstruowany pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu, nadano nazwę parkowi 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski, zorganizowane zostały także imprezy sportowe. Ważnym wydarzenie było otwarcie 11 czerwca 2021 r. Muzeum Twierdzy Toruń w dawnym forcie pruskim, a także nadanie Szkole Podstawowej nr 14 imienia Błękitnej Armii.

Fot. Sławomir Kowalski (zdjęcia 1-8), Adam Zakrzewski (zdjęcia 9-16) 


Fot. Sławomir Kowalski


Fot. Adam Zakrzewski – złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera


Fot. Adam Zakrzewski – uroczysty apel na Rynku Staromiejskim

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzefowa niemieckiej dyplomacji z wizytą w Moskwie
Następny artykułPamiętaj, złóż deklarację o źródłach ogrzewania budynków