W piątek, 8 stycznia br. przypada 102. rocznica bitwy o Ślesin. W jednej z większych bitew Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 r. mieszkańcy Nakła, Trzeciewnicy, Ślesina i innych miejscowości, wparci przez oddziały z Jarocina i Gołańczy oraz Gniezna, pobili i rozproszyli niemiecki batalion Grenzschutzu, a do tego zdobyli trzy ciężkie działa (dały początek ciężkiej artylerii powstańczej), kilkanaście karabinów maszynowych oraz wiele amunicji i broni ręcznej. Zlikwidowano zagrożenie dla Nakła i otwarto drogę na Bydgoszcz.
W 102. rocznicę burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią Sławomir Napierała, starosta nakielski Tadeusz Sobol, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. W. Rossy w Ślesinie Ewa Miłosierna, dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle Tomasz Pasieka i Jolanta Maciejewska – komendantka Hufca ZHP w Nakle im. Powstańców Wielkopolskich, jednocześnie przedstawiciel Niepublicznej Szkoły Podstawowej Trzeciewnica, oddali hołd powstańcom. Symboliczne wiązanki kwiatów oraz znicze złożono pod tablicą pamiątkową w kaplicy w Trzeciewnicy oraz na cmentarzu trzeciewnickim, a następnie w Ślesinie: pod obeliskiem na terenie szkoły upamiętniającym Wiktora Rossę i krzyżem na terenie cmentarza.
Na temat walk o Ślesin 7 i w nocy z 7/8.01.1919 r. Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle przygotowało film, który można obejrzeć na kanale YouTube.
MZK Nakło
fot. Mariusz Gratkowski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS