A A+ A++

15 sierpnia w całym kraju obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. Upamiętnia Bitwę Warszawską 1920 roku, stoczoną w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Spektakularne zwycięstwo nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką. Bitwę uważa się za jedno z 18 najważniejszych starć w dziejach świata.

Bitwa Warszawska, którą upamiętnia Święto Wojska Polskiego, przesądziła o zwycięskim końcu wojny z Rosją, toczącej się w latach 1919-1921. Starcie na przedpolach stolicy rozegrane 15 sierpnia 1920 roku miało dla Polski – oprócz korzyści politycznych i terytorialnych – znaczenie moralne.

Było to pierwsze od końca I Rzeczypospolitej wielkie zwycięstwo polskiego wojska nad armią państwa, które jeszcze niedawno było jednym z trzech naszych zaborców i oprócz restrykcji w różnej formie, krwawo zdławiło kilka zrywów niepodległościowych na czele z Powstaniem Styczniowym.

Czytaj także: Na łódzkim Cmentarzu Zarzew upamiętniono ofiary wojny polsko-bolszewickiej

15 sierpnia został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do 1947 roku. Potem, decyzją komunistycznych władz, święto sił zbrojnych było obchodzone w październiku, w rocznicę walk pod Lenino. Dzień ustanowiła Rada Państwa w 1950 roku, uznając tę bitwę za początek braterstwa Wojska Polskiego z Armią Czerwoną.

Czytaj także: 101. rocznica Bitwy Warszawskiej w Skierniewicach. Uroczystości z udziałem wicepremiera Glińskiego

W latach 1990-1992 święto wojska obchodzono 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji. Obchody 15 sierpnia przywrócił Sejm III Rzeczypospolitej uchwałą z 1992 roku. Święto, ustanowione rozkazem generała Stanisława Szeptyckiego w 1923 roku, nie zostało bowiem anulowane żadnym aktem prawnym.

Na tegoroczne dwudniowe obchody Święta Wojska Polskiego składają się dziesiątki wydarzeń o charakterze historyczno-patriotycznym oraz festyny i pikniki organizowane w całym kraju.

W Łodzi oficjalne uroczystości rozpoczęły się na pl. Katedralnym. Poprzedziła je zbiórka pocztów sztandarowych i uroczysta msza święta w intencji ojczyzny celebrowana przez abp. Grzegorza Rysia, metropolitę łódzkiego. Przed godz. 11.00 z udziałem wojewody i marszałka województwa odbyły się: apel pamięci, składanie kwiatów i defilada przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Z kolei miejscy urzędnicy przypomnieli o bohaterach Bitwy Warszawskiej, składając kwiaty na grobie kapitana Stefana Pogonowskiego, przed tablicą ku czci księdza Ignacego Skorupki i przy tablicy ppłk. Jana Kowalewskiego, którzy w czasie wojno polsko-bolszewickiej łamał sowieckie szyfry.

W Sieradzu uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00 w Kościele Garnizonowym, przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i pomnikiem Bitwy Warszawskiej. Po południu w sieradzkiej Brygadzie Wsparcia Dowodzenia zorganizowany zostanie “Dzień Otwartych Koszar” z pokazami broni i urządzeń noktowizyjnych. Będą obecne grupy rekonstrukcyjne, będzie można też spróbować wojskowej grochówki.

na podst. IAR

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzez 11 dni nieczynne będą trzy stacje metra na Woli
Następny artykułBłyskotliwa kariera radnej PiS ze Skarżyska. Od pomocy administracyjnej po wicedyrektorkę