Wg planów rządów, aby imigrant z UE miał możliwość pracy na Wyspach, ma zostać wprowadzona specjalna opłata karna, lub jak to nazwał rząd ‘podatek’, w wysokości 1000 funtów. Bez tego pracodawcy nie będą mieli możliwości zatrudniania obcokrajowców ze Wspólnoty. Pomysł wywołał falę oburzenia na Wyspach, na co szybko zareagowała Theresa May.
Zobacz także:
Jak informuje The Independent, zgodnie z planami rządu, za każdego zatrudnionego, wykwalifikowanego obywatela Unii Europejskiej pracodawca rocznie będzie musiał dokonać 1000 funtów opłaty. Tego typu podatek działa już wobec pracowników pochodzących z innych kontynentów, jednak może zostać rozszerzony o osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii z krajów UE.
Według ministra, Roberta Goodwilla, obywatele postawili sprawę jasno, iż nie podejmowane są odpowiednie działania, by „umiejętności pochodziły prosto od Brytyjczyków”. Jego zdaniem wprowadzona w bieżącym roku opłata pomogłaby rządowi dotrzymać złożonego wcześniej zobowiązania – wyszkolenia ponad 3 milionów praktykantów przed 2020 rokiem.
– W kwietniu tego roku wprowadzimy również podatek od wykwalifikowanych pracowników spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przykładowo pracodawca chcąc zatrudnić na czteroletni kontrakt programistę z Indii, poza istniejącymi już opłatami za wizę oraz pobyt w kraju będzie musiał opłacić taksę w wysokości 1000 funtów rocznie – powiedział minister.
Polityk przyznał, że ciężko jest obecnie spekulować na temat tego jak ostatecznie będzie wyglądać polityka imigracyjna, gdyż jest to zależne od ustaleń związanych z Brexitem. Wskazał również, że po Brexicie mógłby zostać wprowadzony program pracowników sezonowych, pozwalający dziesiątkom tysięcy osób na przyjazd do kraju na okres poniżej 6 miesięcy w celu wykonywania prac nie wymagających żadnych kwalifikacji.
Teraz jednak, kiedy wśród obcokrajowców i pracodawców zaczęły pojawiać się protesty i oburzenia, Theresa May podała do informacji, że pomysł ten nie jest pomysłem rządu i na chwilę obecną nie jest brany pod uwagę.
Mateusz Karciński / POLEMI.co.uk
Fot.: ESB Professional / Shutterstock
Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Warto przeczytać…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS