A A+ A++

Dziś mija okrągła, 100. rocznica ustanowienia Orderu Odrodzenia Polski oraz przywrócenia po okresie rozbiorów najwyższego polskiego odznaczenia – Orderu Orła Białego.

Najwyższym i najstarszym polskim odznaczeniem jest Order Orła Białego. Nadawany jest zarówno obywatelom polskim, jak też cudzoziemcom za wybitne zasługi dla Polski, zarówno wojskowe, jak też cywilne.

Order Orła Białego ustanowiony został przez króla Augusta II w 1705 roku. W XVIII wieku nie cieszył się dużym prestiżem, gdyż często przyznawany był w sposób niegodny. Sytuacja zmieniła się w czasach II Rzeczypospolitej, gdy został przywrócony. Nastąpiło to ustawą sejmową z 4 II 1921 roku. W okresie II RP przyznany został 24 obywatelom polskim i 87 cudzoziemcom.

W okresie PRL order ten nie był przyznawany i nie było go w ogóle pośród odznaczeń. Paradoksalnie przyczyniło się to do wzrostu znaczenia jego prestiżu, nie tylko ze względu na nieprawy, totalitarny i narzucony siłą z zewnątrz charakter komunistycznego reżimu, ale także dlatego, że w okresie komunizmu ulegano rosyjskim zwyczajom w przyznawaniu odznaczeń, robiąc to tak masowo, iż nie cieszyły się one zbytnim prestiżem nawet u osób popierających reżim.

Order Orła Białego przywrócony został w 1992 roku. Pierwszym odznaczonym nim został papież Jan Paweł II.

Podobnie jak w czasach I i II Rzeczypospolitej jest przyznawany przez głowę państwa (niegdyś króla, w XX wieku prezydenta), która konsultuje swe decyzje z kapitułą orderu, której członków powołuje spomiędzy osób wcześniej odznaczonych.

Prezydent przyznaje także drugie najwyższe odznaczenie – Order Odrodzenia Polski. Także w tym wypadku istnieje kapituła orderu składająca się z kilku odznaczonych.

Order Odrodzenia Polski został ustanowiony ustawą uchwaloną tego samego dnia co ustawa przywracająca Order Orła Białego, to jest 4 II 1921 roku. Ustanowiono go niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i do tego faktu nawiązuje jego nazwa. Order nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

W przeciwieństwie do Orderu Orła Białego ten order ten dzieli się klasy, a dokładnie na 5 klas:
– klasa I: Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski,
– klasa II: Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski,
– klasa III: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
– klasa IV: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
– klasa V: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFirmy nie chcą zgłaszać do rejestru ZUS umów o dzieło
Następny artykułTargi Kielce przygotowują nowy sezon wystawienniczy. “W kwietniu wygasa umowa na szpital”