A A+ A++

Dziś mija okrągła, 100. rocznica urodzin podporucznika Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”, polskiego harcmistrza i członka AK, jednego z bohaterów „Kamieni na szaniec”.

Tadeusz Zawadzki urodził się 24 I 1921 roku w Warszawie w rodzinie inteligenckiej. Jego ojciec, Józef Zawadzki (1886-1951), był chemikiem, profesorem Politechniki Warszawskiej.

Przyszyły konspirator wiosną 1939 roku ukończył Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Należał do harcerstwa. Był członkiem 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Bolesława Chrobrego. W 1939 roku został drużynowym. Po zajęciu Warszawy przez Niemców założył tajną drużynę, z którą wszedł w 1941 roku w skład Szarych Szeregów – konspiracyjnej organizacji harcerskiej wchodzącej w skład struktury polskiej konspiracji. W tej organizacji kierował hufcem Mokotów Górny. Oprócz tego Zawadzki włączył się w działalność Organizacji Małego Sabotażu „Wawer”. Zawadzki wsławił się wymalowaniem na murach największej ilości „kotwic”, czyli symboli Polski Walczącej.

W 1942 roku został dowódcą Grup Szturmowych Chorągwi Warszawskiej, które podlegały Kedywowi, czyli Kierownictwu Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej.

W styczniu 1943 roku Zawadzki ukończył Zastępczy Kurs Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty. Będąc żołnierzem Armii Krajowej, uczestniczył w akcjach bojowych, m.in. w słynnej „Akcji pod Arsenałem”, podczas której odbito z rąk Niemców jego przyjaciela, Jana Bytnara „Rudego”, który niestety zmarł w wyniku ran zadanych podczas tortur.

Tadeusz Zawadzki dowodził przeprowadzoną w nocy z 20 na 21 V 1943 roku akcją odbicia więźniów pod Celestynowem, przeprowadzoną 6 VI 1943 roku akcją wysadzenia mostu kolejowego pod Czarnocinem.

15 VIII 1943 roku Zawadzki otrzymał stopień harcmistrza i został mianowany podporucznikiem. Zginął kilka dni później – w nocy z 20 na 21 VIII 1943 roku, podczas ataku na strażnicę niemieckiej straży granicznej w Sieczychach koło Wyszkowa.

Był dwukrotnie odznaczany Krzyżem Walecznych, a raz krzyżem Virtuti Militari (za „Akcję pod Arsenałem”). Na jego cześć batalion harcerski Komendy Głównej AK od jego pseudonimu nazwano „Zośka”. Został też jednym z trzech głównych bohaterów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Dzięki tam stał się jednym z symboli patriotyzmu polskiej młodzieży w okresie II wojny światowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa przeprowadzkę muszą jeszcze poczekać
Następny artykułNowe dzieci w miedzianej rodzinie