Dziś mija okrągła, 100. rocznica śmierci Zygmunta Janiszewskiego, polskiego matematyka, profesora, twórcę „polskiej szkoły matematyki”.
Zygmunt Janiszewski urodził się 12 VI lub 12 VII 1888 roku w Warszawie. Studiował matematykę w Szwajcarii, Niemczech i we Francji. W Paryżu uzyskał stopień doktora.
W latach 1914-1915 walczył w Legionach Polskich jako zwykły żołnierz. Z tego okresu pochodzi jego zdjęcie w mundurze.
W 1915 roku, w wieku zaledwie 27 lat, został profesorem matematyki na Uniwersytecie Warszawskim, który po wyparciu Rosjan przez Niemców został przejęty przez polskich uczonych. Janiszewski jako matematyk zajmował się głównie działem matematyki zwanym topologią (dział matematyki zajmujący się badaniem własności, które nie ulegają zmianie nawet po radykalnym zdeformowaniu obiektów) . W 1917 roku opublikował w czasopiśmie „Nauka Polska” artykuł „O potrzebach matematyki w Polsce”, w którym zawarł swoje postulaty dotyczące rozwoju matematyki w Polsce. Uważa się ten artykuł za początek t.zw. polskiej szkoły matematyki, obejmującej trzy mniejsze szkoły – warszawską, krakowską i lwowską. „Królowa nauk” w czasach II RP stała w Polsce na wysokim poziomie.
Zygmunt Janiszewski był też inicjatorem stworzenia czasopisma naukowego „Fundamenta Mathematicae”, które stało się cenione na całym świecie. Ukazuje się ono do dnia dzisiejszego.
Zygmunt Janiszewski 3 I 1920 roku, nie dożywszy 32. urodzin. Przyczyną śmierci była szalejąca wtedy na świecie, w tym także w Polsce, straszliwa odmiana grypy zwana „hiszpanką”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS