25 lipca 2020 r., po dwóch latach prac remontowych, mieszkańcom i turystom udostępniono kętrzyński zamek. Do zamku powróciły także instytucje, które przed dwoma laty były również związane z zamkiem: Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Miejska Biblioteka Publiczna im. Wojciecha Kętrzyńskiego oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Konik Mazurski”.
Punktualnie o godzinie 12.00 burmistrz miasta Ryszard Niedziółka otrzymał z rąk rycerzy krzyżackich chorągwie oraz symboliczny klucz do zamku dokonując jego otwarcia.
W uroczystości otwarcia zamku wraz z gospodarzami obiektu, mieszkańcami, przedstawicielami duchowieństwa, wykonawcami inwestycji, turystami, władzami samorządowymi miasta, powiatu i gmin uczestniczyła również Jolanta Piotrowska, członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Paweł Żukowski, Dyrektor Generalny Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.
– Jest to szczególny dzień. Po niemal dwóch latach remontu oddajemy do użytku ten historyczny kętrzyński obiekt aby służył społeczności Kętrzyna, gościom i turystom. Chciałbym z tego miejsca podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu. Dziękuję samorządowi poprzedniej kadencji za przygotowanie i rozpoczęcie projektu, samorządowi obecnej kadencji który dokończył jego realizację oraz za pomoc samorządowi i władzom województwa – zwrócił się do obecnych na uroczystości Burmistrz Miasta Kętrzyn Ryszard Niedziółka, a kontynuując swoją wypowiedź i wręczając bukiet kwiatów Marcie Wojciechowskiej, dyrektor Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego podziękował również pracownikom za zaangażowanie.
W tak szczególnym dla miasta dniu nie mogło zabraknąć również gratulacji i uznania ze strony władz województwa warmińsko-mazurskiego, a przekazali je Jolanta Piotrowska w imieniu własnym oraz marszałka Gustawa Brzezina oraz Paweł Żukowski w imieniu wojewody Artura Chojeckiego.
Po oficjalnej części uroczystości nadszedł czas na zwiedzanie obiektu, po którym – części muzealnej – oprowadzała Marta Wojciechowska, a po części bibliotecznej jej dyrektor Witold Gagacki.
Jak duże było oczekiwanie na ten dzień niech świadczy chociażby duża ilość osób biorących udział w uroczystości oraz pragnąca zwiedzić oddany do użytku obiekt. Zainteresowanie było tym większe bowiem wydarzeniem towarzyszącym był zorganizowany na dziedzińcu zamku doroczny – już XV – Średniowieczny Jarmark na Św. Jakuba. W jego trakcie chętni mogli poznać tajniki średniowiecznego życia obozowego i rzemieślniczego, wysłuchać koncertu muzyki dawnej i tradycyjnej. Natomiast w godzinach wieczornych chętni mogli wysłuchać koncertu w wykonaniu zespołu Turba Jacobi i obejrzeć występ Teatru Ognia Widmo.
***
Zamek krzyżacki w Kętrzynie
Kętrzyński zamek po remoncie
Zamek krzyżacki w Kętrzynie to historyczna perła. W 2018 roku rozpoczęły się prace remontowe w ramach realizowanego projektu „Zachowanie dziedzictwa kulturowego dzięki renowacji Zamku w Kętrzynie wraz z jego otoczeniem”, który współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Efektem końcowym prowadzonych prac jest termomodernizacja Zamku oraz dostosowanie obiektu do aktualnie obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych i przeciwpożarowych. Realizowany projekt zakłada także rewitalizację i odtworzenie w formie trwałej ruiny baszt oraz południowego i wschodniego muru obronnego Zamku krzyżackiego. Kompleksowo odremontowany Zamek w Kętrzynie z urozmaiconą ofertą kulturalną, jego promocja poza granicami Regionu będą kierować do miasta coraz większą liczbę turystów. Nowością, która na pewno wzbudzi duże zainteresowanie jest interaktywny systemem do projekcji i multimedialna makieta miasta Kętrzyn.Dodatkowo ponad milion złotych miasto wyasygnowało z własnych środków na realizację zadań nie ujętych w projekcie, by kompleksowo podejść do remontu obiektu, czyli na odnowienie ścian, sal i podłóg. W sumie koszt remontu wyniósł 9,5 miliona złotych, z czego dofinansowanie unijne stanowiło 5,3 mln złotych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS