A A+ A++
źródło: UM Zabrze/ fot.Pawel JaNic Janicki

W minioną sobotę ul. Kalinowa 4 w Zabrzu stała się epicentrum świętowania. Główną okazją był setny rok istnienia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Biała Róża”. Jednak to nie wszystko. Uroczystość łączyła się z obchodami Okręgowego Dnia Działkowca, które zgromadziły rzesze miłośników zieleni i tradycji ogrodniczych.

W 1923 roku, przy wsparciu kopalni Zabrze, rozpoczęła działalność inicjatywa ROD „Biała Róża”. To już dwudziesty tego rodzaju ogród na śląskiej ziemi. O godzinie 13.00 w Zabrzu uczczono stulecie jednego z najbardziej znanych miejsc dla działkowców. Ale i tego dnia nie zabrakło innych powodów do radości. Zanim oficjalne świętowanie setnych urodzin ogrodu nabrało tempa, wszyscy uczestnicy uczcili Okręgowy Dzień Działkowca.

Nie brakowało podziękowań i gratulacji. Część z nich miała formę odznaczeń związkowych i specjalnych pucharów jubileuszowych. Wśród zaszczytów było ogłoszenie laureatów konkursu „Najpiękniejsza Działka Roku 2023”, zarówno z inicjatywy ROD „Biała Róża”, jak i na szczeblu Okręgu Śląskiego PZD.

Na liście zaproszonych nie zabrakło znanych postaci: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek czy prezes i wiceprezes śląskiego oddziału PZD, Józef Noski i Leszek Bucki. Licznie przybyli też przedstawiciele śląskiego samorządu i bliscy współpracownicy RODu.

Ogrodnicze tradycje sięgają w Europie ponad dwóch stuleci. Początkowo jako gest dobroczynności dla najbardziej potrzebujących, a później jako sposoby przetrwania w trudnych okresach historycznych, działki stały się ważnym elementem krajobrazu. W Polsce zaczęły się one pojawiać pod koniec XIX wieku, stanowiąc z czasem zielone serca miast. Dziś, w Zabrzu, te małe enklawy zieleni symbolizują żywotność i tożsamość lokalnej społeczności.

źródło: UM Zabrze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoncert Jubileuszowy ZPiT “Grajewianie” (16.09)
Następny artykułŚLĄSKI TEATR IMPRESARYJNY im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej zaprasza…