Natura potrafi zaskakiwać – dotyczy to zarówno samego człowieka, jak i przyrody. Niekiedy nawet najdziwniejsze teorie okazują się więc znajdować potwierdzenie w rzeczywistości.
#1. Koreańczycy nie śmierdzą
Rozważanie, których narodów przedstawiciele śmierdzą mniej lub bardziej wydaje się dość odległe od współczesnych kanonów poprawności politycznej. Ale ma swoje uzasadnienie z naukowego punktu widzenia. Chodzi mianowicie o Koreańczyków, których pot z natury nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Nie potrzebują więc m.in. korzystać z dezodorantów. Dlaczego akurat mieszkańcy wschodniej Azji posiedli tę umiejętność? Badaczy bardziej zastanawia, dlaczego reszta populacji nie pozbyła się tej nieprzydatnej do niczego umiejętności, jaką jest… śmierdzenie.
#2. Mózg może zardzewieć
Znane powiedzenie głosi, że organ nieużywany zanika – okazuje się jednak, że równie dobrze może też zardzewieć. Przynajmniej jeśli mowa o mózgu. Australijscy badacze zajmujący się tematyką choroby Alzheimera zauważyli w mózgach osób w zaawansowanych stadiach choroby dużą ilość żelaza. To, jakkolwiek niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w zbyt dużej ilości w mózgu zaczęło wchodzić w reakcję z tlenem, uszkadzając neurony. Bardziej dosadnie rdzewieć już się nie da.
#3. Mamuty mogłyby zobaczyć piramidy w Egipcie
Ziemska oś czasu pełna jest niespodzianek. Bardzo często prawdziwa chronologia wydaje się wręcz przeciwna logice – no bo kto oczekiwałby na przykład, że w czasie kiedy egipskie piramidy stały już od jakiegoś tysiąca lat, po świecie w najlepsze dalej wędrowałyby sobie mamuty? Uważa się, że ostatni mamut, jaki stąpał po ziemskim padole – dokładniej po Wrangel Island w Arktyce – wyniósł się ok. 1650 roku p.n.e. Było to mniej więcej tysiąc lat po tym jak ukończono budowę piramid w Gizie.
#4. Naprawdę dobrze potasowałeś te karty
Jak często zdarza nam się narzekać na źle potasowane karty, kiedy te same sekwencje pojawiają się w kolejnych rozdaniach? Jakkolwiek irytujące jest to zjawisko, z matematycznego punktu widzenia można jednak założyć, że karty zostały dobrze potasowane. Ile jest możliwych ułożeń talii kart? Mniej więcej… 8×10^67, czyli więcej chociażby niż wszystkich atomów znajdujących się na Ziemi czy sekund, jakie upłynęły do tej pory od momentu powstania wszechświata. A to sprawia, że całkiem możliwe staje się także, że identycznego układu jak ty w tej chwili nie miał jeszcze nikt w historii.
#5. Rekiny są cholernie, ale to cholernie stare
Dobre wychowanie wskazuje, by nie wypominać innym wieku – ale czasem można pozwolić sobie na małe odstępstwo od reguły. Tak jak w przypadku rekinów, o których bez większej przesady można powiedzieć, że są bez mała żyjącymi skamielinami. Ich historia na naszej miłej planecie sięga aż 400 milionów lat. A to oznacza, że rekiny starsze są chociażby niż drzewa. Dopiero jakieś 350 milionów lat temu rośliny doszły bowiem do wniosku, że rośnięcie w górę to najlepszy możliwy pomysł.
#6. Pepsi 6. największym potencjałem militarnym świata
Transakcje międzynarodowe potrafią przybierać najdziwniejsze oblicza, a ich konsekwencje bywają doprawdy zaskakujące. Wyjątkowej wymiany dokonała w 1989 roku firma Pepsi, której produkty tak bardzo pokochali Rosjanie, że zgodzili się oddać w zamian za wartą $3 miliardy ilość napoju… 17 okrętów podwodnych, fregatę, niszczyciel oraz krążownik. Żeby było zabawniej, flota ta uczyniła z Pepsi posiadacza 6. największej floty świata. Pepsi nie zachowała swoich nabytków – niewiele później odsprzedała je pewnej szwedzkiej firmie.
#7. Można rzygać z klasą… o ile jest się żabą
Wymiotowanie to czynność, która prędzej czy później przytrafia się każdemu. I większość osób zgodzi się co do tego, że nie ma w niej nic przyjemnego. A gdyby tak udało się w jakiś inny sposób “realizować jej założenia”? Okazuje się, że można. Przynajmniej jeśli jest się żabą. Pozbawione typowych odruchów wymiotnych żaby, zjadłszy coś im niesłużącego, potrafią dosłownie wypluć swój żołądek, wywijając go na lewą stronę, następnie wyczyścić go z zawartości, używając łap, po czym połknąć z powrotem. Praktyczne? No pewnie!
#8. W całym Wyoming są tylko dwie pary ruchomych schodów
Wydaje się, że niewiele jest wynalazków, które równie powszechnie stosowane byłyby na całym świecie jak ruchome schody. W końcu człowiekowi niezależnie od kraju, w którym mieszka, nie chce się maszerować po schodach. Są jednak wyjątki – na przykład w samym sercu Stanów Zjednoczonych. W Wyoming znajdują się zaledwie dwie pary ruchomych schodów, po jednej w dwóch różnych bankach w mieście Casper. Wszędzie indziej – ani jednej. Mieszkańcy tłumaczą, że im nie są potrzebne, bo budują raczej wszerz niż wzwyż.
#9. Od odkrycia Plutona nie minęło nawet pół roku
Od jak dawna wiemy o istnieniu Plutona? Wydawałoby się, że od bardzo dawna, w końcu w międzyczasie zdążyliśmy go już nawet mianować planetą, a następnie z powrotem zdegradować. I to zajęło zdecydowanie więcej niż pół roku. No nie do końca – przynajmniej jeśli wziąć pod uwagę rok na Plutonie, który obiega słońce w nieco ponad 247 lat. Od odkrycia Plutona w 1930 roku pańskim ziemskim na Plutonie nie minęło więc jeszcze nawet sześć tamtejszych miesięcy.
#10. Odłóż ząb na miejsce, to się przyklei
Gdyby tak można było odciąć sobie jakąś kończynę, a następnie po prostu przyłożyć ją z powrotem w tym samym miejscu, by zrosła się bez konsekwencji… czy to nie byłoby wygodne? Wygodne na pewno. Jak wiadomo, jest jednak niemożliwe. Istnieje natomiast jeden wyjątek – to zęby. Wyrwany ząb, przy zachowaniu odpowiednich warunków (nienaruszona struktura, niedoprowadzenie do wyschnięcia, wpasowanie idealnie na miejsce), można po prostu przyłożyć do dziąsła, a “kieszeń” sama zadba o to, by utrzymać go w miejscu. Taka drobna namiastka supermocy.
Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS