A A+ A++

Czyszczenie po pożarze to sytuacja, która wiąże się z nieszczęściem i olbrzymimi kosztami. Jak uchronić się przed pożarem w domu? Nie będziemy odkrywczy, jeżeli powiemy, że zabezpieczenie domu przed pożarem dzieje się już na etapie jego budowy. Planowanie wszelkich instalacji przez zatrudnionych do tego specjalistów jest kluczowym elementem bezpieczeństwa lokalu mieszkaniowego. Nie wybieraj najtańszych fachowców i materiałów na rynku. Sprawdzaj referencje produktów, poprzednie projekty fachowców i opinie ich klientów. Takim przykładem może być np. zastosowanie niepalnej wełny izolacyjnej zamiast jej tańszych zamienników. To pomoże Ci spać ze spokojną głową.

Niestety pamiętajmy, że mimo najlepszych i najnowocześniejszych rozwiązań, nie jesteśmy w stanie przewidzieć pewnych sytuacji losowych. By uniknąć sprzątania po pożarze stworzyliśmy więc listę 10 rzeczy, która pomoże Ci jak najlepiej zapobiec pożarowi w domu.

Jak ochronić się przed pożarem w domu?

1.Dbaj o instalacje elektryczne, gazowe i grzewcze

Podstawową zasadą ochrony gospodarstwa domowego jest zapobieganie przed zagrożeniem pożarowym. Dbaj o wszelkie instalacje znajdujące się w domu i prowadź ich regularne przeglądy. Niestety to właśnie wady urządzeń grzewczych, szczególnie w okresie zimowym, przodują jako źródła wybuchu pożaru. Kolejne miejsce zajmuje ich niewłaściwe użytkowanie. Dbaj o nie więc regularnie, a wszelkie możliwe wady instalacji od razu zgłaszaj odpowiednim fachowcom. Nie czekaj, aż zdarzy się nieszczęście!

2. Używaj odpowiedzialnie urządzeń elektrycznych

Użytkowanie urządzeń elektrycznych to tylko z pozoru łatwa sprawa. Odpowiednie napięcie, lokalizacja użytkowania, czy warunki atmosferyczne to podstawowe czynniki, które musimy wziąć pod uwagę przed ich włączeniem. Żelazka, piekarniki, prostownice do włosów, suszarki, lokówki, tostery, czajniki, czy roboty kuchenne przy nieodpowiednim użytkowaniu mogą być realnym źródłem pożaru. Sprawdzaj regularnie, czy nie mają zauważalnych wad spowodowanych ich eksploatacją oraz nie używaj ich w rejonie żadnego ognia.

3.Uważaj na wszelkie źródła ognia

Zostawiona w salonie zapalona świeca zapachowa, kadzidełko, niedopałek papierosa goszczących w domu znajomych, czy ekstremalny przykład ogniska w domowym ogrodzie, to niestety częste źródła pożaru w domu. Zachowajmy wtedy szczególną czujność i pod żadnym pozorem nie spuszczajmy tych źródeł ognia z oka.

4. Zadbaj o regularne przeglądy wentylacji oraz przewodów kominowych

Niesprawna wentylacja, czy nieoczyszczony, pełen sadzy przewód kominowy, również mogą przyczynić się do zagrożenia pożarem. Prowadź ich regularne przeglądy, żeby uniknąć niepotrzebnej tragedii. Nawet małe pęknięcia przewodów mogą spowodować realne zagrożenie.

5. Ogranicz używanie materiałów łatwopalnych

Środki czystości, do dezynfekcji, kosmetyki w formie sprayu, czy przechowywane w piwnicach i garażach płyny, mogą spowodować zagrożenie pożarem. Zachowaj szczególną ostrożność podczas ich użytkowania i kategorycznie unikaj w ich pobliżu ognia.

6. Zainstaluj czujniki

Instalacja detektorów dymu, czujników czadu, czy gazu nie jest obowiązkowa w gospodarstwach domowych. Ich posiadanie może jednak uratować niekiedy życie. Warto więc zainwestować w odpowiednie urządzenia, które zaalarmują na wypadek niebezpieczeństwa. Umożliwia to szybką akcję ratunkową. Nawet w środku nocy, kiedy śpimy i jesteśmy nieświadomi zagrożenia.

7. Edukuj najbliższych

Najlepszą formą okazania miłości najbliższym jest zadbanie o ich bezpieczeństwo. Przeprowadź z nimi rozmowę i wspólnie zastanówcie się, jaki byłby plan na wypadek wystąpienia pożaru. Wyznaczcie również potencjalną drogę ewakuacji. Takie rozmowy są bardzo ważne, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy może wystąpić zagrożenie. Szczególnie skupmy się na edukacji na temat dzieci. Panika i brak opanowania to niestety najgorsi wrogowie w czasie zagrożenia. Warto więc omówić każdy możliwy scenariusz.

8. Uważaj na śmieci

Palące się śmieci są niestety również częstą przyczyną pożarów. Przydomowe śmietniki, a w szczególności pojemniki na szkło, to potencjalne zagrożenie w środku lata, kiedy są sprzyjające warunki atmosferyczne. Sprawdzajmy więc co jakiś czas ich stan, żeby uniknąć niemiłych niespodzianek. Nigdy także nie wyrzucaj do śmieci niedopałków papierosów. Te mogą niestety podpalić śmieci z opóźnieniem.

9. Unikaj materiałów łatwopalnych w domu

Unikaj w domu firan, zasłon, pościeli, obrusów, ubrań, czy innych materiałów, które są łatwopalne. Wybieraj te, które są bezpieczne dla zdrowia i posiadają odpowiednie certyfikaty jakości. Lepiej dmuchać na zimne.

10. Zaopatrz się w gaśnicę!

Tak, to jest ostatni, ale jeden z najważniejszych punktów tej listy. Zaopatrzenie się w odpowiednią gaśnicę to kluczowy element ochrony mieszkania, czy domu przed pożarem. Najlepsza w gospodarstwie domowym sprawdzi się gaśnica proszkowa typu ABC. Pamiętaj o jej regularnej inspekcji, sprawdzaj datę przydatności i czy w ogóle nadaje się do użytkowania.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Otwock: Pijany ojciec z sądowymi zakazami prowadzenia pojazdów wiózł swoje dzieci
Następny artykułPolicja Mińsk Maz.: Edukujemy dla bezpieczeństwa