A A+ A++

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

Jasnej Górze ofiarował olbrzymią monstrancję gotycką (133 cm, 12,5 kg), srebrna i pozłacana, ozdobiona elementami z kości słoniowej, z dedykacją: „sanktuarium Częstochowskiej Bogarodzicy Dziewicy w dowód szczególnej miłości względem Polski zawsze wiernej”, świecę z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej, dwa medaliony z podobizną papieża, wydane z okazji Soboru Watykańskiego II oraz kielich, którego Jan XIII osobiście używał do odprawiania Mszy św. To na jego prośbę wypowiedzianą do kard. Stefana Wyszyńskiego, od 6 listopada 1958 r. rozpoczęto odprawianie codziennych Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze w intencji każdego następcy św. Piotra. 

W życie św. Jana Pawła II wpisana była od młodzieńczych lat aż do ostatnich dni. Tu pielgrzymował jako student, potem duszpasterz z młodzieżą akademicką oraz indywidualnie. Jako biskup przybywał na Jasną Górę bardzo często, uczestniczył w wielkich celebracjach odpustowych, uroczystościach, w konferencjach, rekolekcjach, wygłaszał kazania, odprawiał Drogę Krzyżową. W kronikach odnotowano ponad 100 razy jego obecność i posługę tutaj. Jako papież zawierzenia, którego dewizą były słowa „Totus Tuus”, odwiedzał Jasną Górę sześciokrotnie.

Był pierwszym papieżem, który przekroczył progi Kaplicy Matki Bożej, potwierdził swoje zawierzenie Maryi i określił „rolę” Jasnej Góry w życiu Kościoła i Narodu. Przekonywał, że „Jasna Góra jest prawdziwym sanktuarium narodu. Trzeba przykładać ucho do tego świętego miejsca, aby czuć, jak bije serce Narodu w sercu Matki!”. Na Jasnej Górze – wzorem Prymasa Stefana Wyszyńskiego i polskiego Episkopatu dokonał zawierzenia Kościoła w Polsce.

Najcenniejsze i najbardziej symboliczne wota Jana Pawła II dla Jasnej Góry znajdują się przy Cudownym Obrazie Matki Bożej. Pierwszym darem jest złota róża z 1979 r. Papieska róża to najwyższe rangą odznaczenie następcy św. Piotra dla maryjnego sanktuarium. Obok Cudownego Obrazu Matki Bożej znajduje się pas sutanny, przestrzelony i zakrwawiony w czasie zamachu 13 maja 1981 r. na Placu św. Piotra a złożony przez Jana Pawła II 19 czerwca 1983 r. Przy Maryi umieszczono także złoty różaniec i złote serce. Wielkie znaczenie mają również podarowane w przededniu śmierci złote korony na Cudowny Obraz Pani Jasnogórskiej. Są na nich orły piastowskie i lilie andegaweńskie oraz wygrawerowany napis „Totus Tuus”. Wśród darów i pamiątek papieża z Polski są też np. kolarski rower czy czarne BMW E34. Pielgrzymi mogą zobaczyć również m.in. trony papieskie z pielgrzymek św. Jana Pawła II, ornaty i dary, które otrzymywał podczas podróży apostolskich. W sanktuarium znajduje się także wystawa pt. „Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary – Prymas Tysiąclecia błogosławiony ks. kard. Stefan Wyszyński”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTupecik, sztuczna szczęka – takie rzeczy “gubią się” w Uberze
Następny artykułKaretka zablokowana przez aktywistów. Policja zwraca się do prokuratury