Skwer Praw Kobiet radna Małgorzata Jantos pomyślała tak: wzdłuż pasa zieleni stanie dziesięć ławeczek. Każdej z nich będzie patronowała jedna krakowianka. O tym, kto dokładnie to będzie, zdecydowali czytelnicy “Wyborczej”. W ciągu ośmiu dni trwania głosowania oddali państwo 7792 głosy na łącznie 60 propozycji. Kandydatury nadsyłali m.in. pani Ewa Szczęsna, wdowa po Piotrze Szczęsnym, prof. Magdalena Heydel, tłumaczka, posłanka Lewicy Daria Gosek-Popiołek, Iwona Demko, profesorka ASP i artystka (która jednocześnie sama nominowana była w plebiscycie), Sławomira Walczewka z fundacji eFKa oraz sympatyczki OSK.
Wielu z Państwa w mediach społecznościowych zachęcało do oddania głosu na konkretne osoby. Wiemy, że w niektórych przypadkach zawiązywały się całe komitety aktywnie głosujące w plebiscycie i jednocześnie przypominające o wielu wspaniałych krakowiankach zasługujących na swoje miejsce w mieście.
Uhonorowaliśmy naukowczynie, aktywistki, intelektualistki…
I tak, najwięcej głosów, bo aż 1365 zdobyła Donata Dąbrowska. Magdalena Kątnik-Kowalska, dyrektorka domu kultury w Żołyni, która zajmuje się przywracaniem pamięci o rodzinie Dąbrowskich, komentuje: – Znamienne, że w tak pięknym stylu wygrała kobieta, która zawodowo zajmowała się chemią leków, opracowując receptury i technologie ich produkcji. W trudnym czasie epidemii, gdy z nadzieją czekamy na antidotum, takie zwycięstwo nabiera symbolicznego wymiaru. Niech ten sukces będzie hołdem dla wszystkich naukowców, których praca nie zawsze jest doceniana – przekazuje nam.
Oprócz Dąbrowskiej, skwerowi Praw Kobiet patronować będzie Roma Cieśla, jedna z inicjatorek ruchu kobiet nieheteroseksualnych, aktywistka Lambdy Kraków i Grupy Safo (893 głosy), Maria Borucka-Arctowa, pierwsza w Polsce profesorka prawa (768 głosów), Róża Luksemburg, lewicowa działaczka, intelektualistka i pierwsza Polka z doktoratem z ekonomii (680 głosów).
…a także artystki, emancypantki, ciche bohaterki
Pierwszą połowę, z wynikiem 641 głosów, zamyka Kora, wokalistka zespołu Maanam. Swoją ławeczkę przy skwerze będzie mieć też Monika Drożyńska (614 głosów) – krakowska artystka, performerka i hafciarka. Z tych haftów znana jest najbardziej, haftami komentuje bieżące wydarzenia medialne, polityczne, społeczne – krajowe i zagraniczne.
Państwa serce podbiła też nietypowa kandydatura, bo nieposiadająca jednej twarzy, jednego imienia i nazwiska “bohaterka dnia codziennego”. To chwytająca za serce propozycja upamiętnienia “wszystkich mam, pracujących na trzy etaty w domu i pracy, wychowując i edukując jednocześnie swoje dzieci w latach kryzysu lat 80. Na koniec dnia wołających z okna bloku wielkiej płyty: «kolacja!»”. Zebrała 438 głosów. Ósme miejsce, z wynikiem 293 głosów ma Kazimiera Bujwidowa, sztandarowa postać polskiego ruchu emancypacyjnego i najczęściej zgłaszana przez państwa do plebiscytu postać. Dzięki niej na UJ pojawiły się pierwsze studentki. Tuż za nią jest Wanda Krahelska, działaczka PPS, która współtworzyła Radę Pomocy Żydom “Żegota” (225 głosów). O ostatnie miejsce trwała zacięta walka do samego końca. Ostatecznie listę z wynikiem 133 oddanych głosów zamyka Simona Kossak, biolożka, naukowczyni i ekolożka.
Uchwały Rady Miasta o powstaniu skweru Praw Kobiet nie uchylił wojewoda małopolski, co daje zielone światło dalszym przygotowaniom. Teraz kandydatury wytypowane przez czytelników i czytelniczki “Wyborczej” będą weryfikowane przez radnych dzielnicy I i inicjatorkę skweru tak, aby nazwiska te uzupełniały się z powstającym parkiem Krakowianek i honorowały postaci związane z miastem.
Pełna lista kandydatek wraz z liczbą oddanych głosów:
- 1365 – Donata Dąbrowska
- 893 – Roma Cieśla
- 768 – Maria Borucka-Arctowa
- 680 – Róża Luksemburg
- 641 – Kora, właśc. Olga Sipowicz
- 614 – Monika Drożyńska
- 438 – bohaterka dnia codziennego
- 293 – Kazimiera Bujwidowa
- 225 – Wanda Krahelska
- 133- Simona Kossak
- 119 – Janina Ruth Buczyńska
- 118 – Iwona Demko
- 116 – Maria Dulębianka
- 114 – Maria Suchanek-Kłyszewska
- 106 – Wisława Szymborska
- 86 – Ewa Demarczyk i Anna Szałapak
- 76 – Jadwiga Beaupre, Irena Krzywicka
- 75 – Olga Boznańska
- 66 – Cecylia Malik, Nawojka, Maria Orwid
- 59 – Zuzanna Gińczanka
- 48 – Maria Pinińska-Bereś
- 47 – Zofia Baltarowicz-Dzielińska
- 45 – Cezaria Baudouin de Courtenay Ehrenkreutz Jędrzejewiczowa
- 44 – Maria Jarema
- 39 – Anna Świrszczyńska
- 37 – siostry Kossakówny, czyli Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec
- 29 – Jadwiga Piłsudska
- 28 – Bronisława Rychter-Janowska
- 26 – Zofia Stryjeńska
- 24 – Bona Sforza
- 22 – pierwsze architektki: Reiter, Bertig, Schmeidler
- 21 – Magdalena Bendziszewska
- 20 – pierwsze studentki UJ: Kosmowska, Dowgiałło, Sikorska-Klemensiewiczowa
- 19 – Justyna Budzińska-Tylińska
- 17 – Halina Poświatowska
- 15 – Władysława Habicht, Zofia Moraczewska
- 12 – Wanda Bobkowska, Gusta Dawidson Draenger, Izydora Dąmbska
- 9 – Janina Garycka, Amalia Krieger, Maria Turzyma
- 7 – Zofia Daszyńska-Golińska
- 5 – Maria Niedzielska
- 4 – Eliza Fraenkel, Anna Kajtochowa, Marcelina Kulikowska, Faustyna Morzycka
- 3 – Krystyna Skuszanka
- 2 – Maryla Freiwald, Danuta Michałowska, Zofia Szydłowska, Helena Witkowska
- 1 – Maria Biliżanka-Bielińska
- 0 – Klara Czop-Umplaufowa, Maria Siedlecka
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS