A A+ A++

R e k l a m a

Uzależnienie od alkoholu od lat jest w ścisłej czołówce najczęstszych rozpoznań wśród zaburzeń psychicznych. W Polsce z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania spowodowanych używaniem alkoholu tylko w pierwszych 5 miesiącach 2023 r. leczyło się 121 tysięcy Polaków. W Łódzkiem – 6155 pacjentów leczyło się z tego nałogu w poradniach leczenia uzależnień. Łódzki NFZ właśnie podpisał umowy z kolejnymi 10 poradniami leczenia uzależnień w regionie. Rozpoczęły pracę w kwietniu i maju. Uzależnieni od alkoholu, opiatów, środków nasennych i psychoaktywnych znajdą tam skuteczną pomoc w leczeniu choroby. Leczenie jest bezpłatne i nie trzeba skierowania. NFZ namawia, by podjąć je dla siebie i bliskich.

Łódzki NFZ zapewnia pacjentom uzależnionym od alkoholu, opiatów, środków nasennych i psychoaktywnych i innych substancji uzależniających pomoc w 10 nowych poradniach leczenia uzależnień. Poradnie mieszczą się w Łodzi, Bełchatowie, Rzgowie, Radomsku, Wieluniu, Sieradzu i Piotrkowie Trybunalskim. Leczenia uzależnień obejmuje diagnostykę oraz działania konsultacyjno-edukacyjne dla rodzin osób uzależnionych. Leczenie odbywa się w trybie ambulatoryjnym i obejmuje: porady, wizyty, sesje psychoterapii, programy, w tym możliwość wizyty instruktora terapii uzależnień. 10 nowych poradni to realizacja Wojewódzkiego Planu Transformacji na lata 2022-2026. Plan zakłada poprawę dostępności do pozaszpitalnych form terapii uzależnień właśnie poprzez rozszerzenie bazy ośrodków uzależnień w powiatach, w których jest to konieczne.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Uzależnienia w Łódzkiem

Najczęstszym uzależnieniem, z którym zgłaszali się chorzy, było uzależnienie od alkoholu. W poradniach leczenia uzależnień w Łódzkiem z terapii korzystało 6155 pacjentów, udzielono im 39 tysięcy świadczeń. Największą grupa uzależnionych od alkoholu to mężczyźni w wieku od 40 do 54 lat – 4169 pacjentów. Uzależnione od alkoholu są także kobiety, największa ich grupa to 1241 kobiet w wieku 40-54 lata.

Z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania spowodowanych używaniem opiatów w Łódzkiem do maja 2023 r. leczyło się 213 pacjentów, najwięcej w grupie mężczyzn od 26 do 39 roku życia. Z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania spowodowanych używaniem substancji nasennych i uspokajających w 2023 roku w Łódzkiem leczyło się 336 pacjentów, a 1/3 z nich stanowiły kobiety w wieku od 55 do 69 lat

Leczenie w poradni uzależnień

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKatarzyna Duber-Stachurska nowym prezesem PARP
Następny artykułMiron Camp w Balicach. Baza amerykańskich sił specjalnych otwarta