1/10 10. miejsce – Shiro Ishii
Masao Takezawa / Materiały prasowe
Mikrobiolog i generał japońskiej jednostki 731. Czym była owa słynna jednostka? Było to centrum badań biologicznych imperialnej armii japońskiej podczas drugiej wojny chińsko-japońskiej. Powstało w 1936 roku i składało się na nie ponad 150 budynków na przestrzeni sześciu kilometrów kwadratowych. W jednostce 731 Ishii i jego ludzie dokonywali niewyobrażalnych wręcz zbrodni na Chińczykach. Eksperymenty przeprowadzano nawet na kobietach w ciąży. Na ludziach testowano bronie biologiczne, chemiczne i palne. Pełna lista tortur jest dostępna w internecie, a ich opis oraz historię jednostki można przeczytać m.in. w tekście polecanym poniżej. Dość powiedzieć, że na temat jednostki 731 powstał film, który do dziś jest zabroniony w niektórych krajach. W obozie w wyniku tortur i eksperymentów zginęło nawet 20 tysięcy osób. Ishii po wojnie otrzymał od Amerykanów immunitet i nigdy nie został ukarany za swoje zbrodnie. Warunkiem było przekazanie USA wyników badań. Ishii Zmarł w 1959 roku.
2/10 9. miejsce – Idi Amin
Archives New Zealand / Materiały prasowe
Przez byłego ambasadora USA określony “Hitlerem Afryki”. Podczas rządów Amina w Ugandzie w latach 1971-1979 powszechne były szwadrony śmierci, tortury, represje oraz rasizm. Amin potrafił wskazywać ludzi, którzy mieli umrzeć, następnie wzywać ich przed swoje oblicze, wysłuchiwać ich błagań o litość, aby w końcu ze śmiechem skazywać na śmierć. Tortury stosowane przez tego ugandyjskiego dyktatora były ograniczone jedynie przez wyobraźnię. Według niektórych szacunków Amin był odpowiedzialny za śmierć nawet pół miliona Ugandyjczyków. Jego rządy doprowadziły kraj do ubóstwa. Rządy Amina skończyły się wskutek inwazji Tanzanii. Dyktator udał się na emigrację, gdzie zmarł w 2003 roku. O Ugandzie i rządach Idiego Amina opowiada film “Ostatni Król Szkocji”. Forest Whitaker, odtwarzający w filmie rolę tytułowego dyktatora, otrzymał za swoją rolę Oskara.
3/10 8. miejsce – Enwer Pasza
Nicola Perscheid / Materiały prasowe
Enwer Pasza i jego brat Talaat stali na czele Komitetu Centralnego Młodej Partii Tureckiej. To właśnie oni odpowiadają za olbrzymią zbrodnię dokonaną na Ormianach tylko dlatego, że ci byli niepożądanymi w Imperium Osmańskim chrześcijanami. Metoda była okrutna. Setki tysięcy ludzi wygnano z domów i rozkazano im maszerować w stronę Syrii przez pustynię. Ludzie dziesiątkami umierali z wyczerpania, głodu i pragnienia. Wraz z nimi maszerowali żołnierze tureccy, którzy nie szczędzili umęczonym Ormianom gwałtów i tortur. Gestem litości było dobicie umierających bagnetem. Choć Enwer i Talaat zostali oskarżeni i uznani winnymi ludobójstwa, Enwer zginął w walce z bolszewikami w Turkiestanie, a Talaata zamordowali ormiańscy zamachowcy. W wyni … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS