Niestety coraz częściej zasypywanie niskimi ocenami wybranej gry nie ma wiele wspólnego z merytoryką. Przykładowo niezłe tytuły z bugami lub ze scenariuszem, który nie spodobał się fanom, otrzymują masowo od użytkowników Metacritic noty 1/10, co zupełnie nie odzwierciedla ich jakości. I są to często noty wystawiane przez osoby, które w dany tytuł nawet nie zagrały. W 2020 roku mieliśmy do czynienia z kilkoma spektakularnymi, masowymi akcjami tego typu.
Nawracające zjawisko sprawiło, że w lipcu 2020 r. właściciele Metacritic wprowadzili ograniczenie w możliwości wystawiania ocen użytkowników – swoją notę można wystawić danemu tytułowi dopiero po 24 godzinach od premiery (tak by był czas na zapoznanie się z nim).
The Last of Us Part II
The Last of Us 2 to solidna produkcja, więc bombardowanie niskimi ocenami w jej przypadku dziwi chyba najbardziej. Ocena krytyków to w tym przypadku niezwykle mocne 9,3/10, a sam tytuł dostał wiele nagród w kategorii GOTY 2020. O co zatem poszło? Fanom części pierwszej nie spodobały się pewne kontrowersyjne motywy fabularne w grze (przede wszystkim potraktowanie jednego z najważniejszych bohaterów tego uniwersum) i ogólne wykonanie scenariusza. Krytycy mają sporo racji pisząc, że fabuła gry mogłaby być lepsza, ale oceny na poziomie 1/10 dla tak solidnie wykonanej produkcji, to przesada.
Ocena użytkowników Metacritic (PS4): 5,7/10
Cyberpunk 2077
W przypadku Cyberpunka 2077 chyba nikt nie ma wątpliwości, czemu gra uzyskała tak niską ocenę użytkowników na Metacritic. Gracze wybaczą twórcom nie najlepszy, liniowy scenariusz, jakieś potknięcia w mechanice walki, czy nawet daleki od ideału gunplay, ale jedno jest pewne: nie przymkną oka na bugi. A w premierowej wersji CP2077 aż roiło się od poważnych błędów, również związanych z częstym zawieszaniem gry – przede wszystkim na PS4 i XOne. Trudno się zatem dziwić w tym przypadku “bombardowaniu” na Metacritic.
Ocena użytkowników Metacritic (PS4): 3,5/10
Project CARS 3
Fani liczyli na coś innego! Gra, która otrzymała od dziennikarzy noty na poziomie 7/10 sama w sobie nie jest zła, ale miłośnicy serii Project Cars liczyli na realistyczny model jazdy i motywy symulacyjne. Po tym jak okazało się, że próżno szukać takich elementów w Project CARS 3, posypały się na Metacritic gromy.
Ocena użytkowników Metacritic (PC): 3,1/10
Marvel’s Avengers
Od dziennikarzy Marvel’s Avengers otrzymał noty na średnim poziomie 6,8/10. Gracze uznali jednak, że bezpłciowa, nudna fabuła gry i przede wszystkim monotonny multiplayer z mikrotransakcjami zasługują na znacznie niższy werdykt – taki na poziomie 3/10. Gra pojawiła się również w naszej liście 10 największych rozczarowań 2020 roku.
Ocena użytkowników Metacritic (PC): 3/10
Call of Duty: Black Ops Cold War
Krótka kampania, mikrotransakcje, odtwórczość – to główne zarzuty graczy w miażdżąco niskich ocenach na Metacritic. W zasadzie jedynym elementem, jaki chwalą fani marki jest tutaj niezła opowieść w kampanii (która mogłaby być jednak dłuższa) i tryb z zombiakami.
Ocena użytkowników Metacritic (PC): 2,9/10
EA Sports UFC 4
Można powiedzieć, że to był ciężki wizerunkowo rok dla EA – takich dywanowych “bombardowań” na Metacritic wydawca jeszcze nigdy nie przeżył. Amerykańskiemu gigantowi dostało się również za UFC 4. Tak jak w przypadku innych tytułów sportowych, gracze skarżyli się na odcinanie kuponów i powielanie prawie identycznego gameplayu/grafiki, jak w poprzednich odsłonach marki (w tym przypadku jak w UFC 3 z 2018 roku).
Ocena użytkowników Metacritic (PS4): 1,5/10
FIFA 21
Część graczy ma “kosę” z marką FIFA od lat (chociaż niestety nie widać tego po wynikach sprzedaży, które cały czas są rewelacyjne). Nie inaczej jest z najnowszym wydaniem piłkarskiej serii, która znowu skupiła na sobie gniew hejterów EA. Trzeba jednak oddać “bomberom”, że w przypadku FIFA 21 mają sporo racji. Zamiast obiecywanych nowości FIFA 21 okazała się bardzo podobna do poprzednika, a pewne tryby znów żerują na mikrotransakcjach. I to właśnie za mikropłatności EA obrywa najbardziej w ocenach użytkowników na Metacritic.
Ocena użytkowników Metacritic (PS4): 0,8/10
NBA 2K21
“Mikrotransakcje” – to jedno słowo najlepiej symbolizuje powód gniewu graczy na wydawcę NBA 2K21. Trzeba przyznać, że we wpychaniu nam różnych systemów mikropłatności 2K Sports przeszło samo siebie. Solą w oku graczy okazała się przede wszystkim kampanii reklamowa z 2019 roku, w której bez żadnych ogródek firma chwaliła się, że przygotowała dla nas w marce coś w rodzaju… kasyna, żerującego na hazardowym uzależnieniu.
Ocena użytkowników Metacritic (PS4): 0,7/10
The Division 2: Warlords of New York
Rozszerzenie Warlords of New York miało tchnąć nowe życie do gameplayu z The Division 2. Cóż, nie wszystko niestety poszło po myśli Ubisoftu. Gracze chłodno przyjęli nowości, co odbiło się na tragicznie niskich ocenach użytkowników Metacritic. Bombardowanie za krótką kampanię, bugi i złą politykę związaną z banami rozwinęło się na całego. Krytycy ocenili Warlords of New York na wysokie 7,9/1. Zupełnie inne zdanie mają użytkownicy, którzy wyceniają pecetowe wydanie gry na… 0,5/10 (konsolowa wersja zgarnęła 1,1/10).
Ocena użytkowników Metacritic (PC): 0,5/10
Madden NFL 21
Nowy Madden NFL to absolutny rekordzista – nie tylko w tym roku! Ten tytuł wyznaczył najniższy poziom średniej oceny użytkowników, notowany w całej historii Metacritic. Grze udało się nawet pokonać Warcraft III: Reforged, czyli fatalnie przygotowany remake kultowej gry Blizzarda (0,6/10), co jest nie lada wyczynem. Czemu akurat Madden NFL 21 stał się celem tak ostrych ataków? Głównie za sprawą wciskania do produkcji mikrotransakcji i braku innowacji względem Madden NFL 20 (w grze występują nawet takie same bugi, jak w wydaniu z 2019 roku).
Ocena użytkowników Metacritic (PS4): 0,2/10
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS