A A+ A++

Spektakle, seanse filmowe, zwiedzanie kulis teatrów czy warsztaty kulinarne – to tylko niektóre z wydarzeń, w których będzie można wziąć udział podczas Festiwalu Kultury bez Barier.

Zgodnie z ideą festiwalu, duża część wydarzeń będzie przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku lub słuchu, a także w spektrum autyzmu. Niektóre wystawy będą prowadzone przez osoby niepełnosprawne. Część programu przygotowano także w języku ukraińskim.

Atrakcje dla każdego

Tytuł festiwalu może budzić sugestię, że jest skierowany tylko dla osób z niepełnosprawnością, ale jest on dla wszystkich – mówi Anna Żurawska z Fundacji Kultury bez Barier. Korzystamy z różnych technologii, aby burzyć te bariery, które są na co dzień w kulturze. Po raz pierwszy na festiwalu pojawiają się pokazy filmowe przyjazne sensorycznie. Odbędą się w KinoGram podczas Disney Day oraz w Helios Polska. Będziemy pokazywać filmy takie jak “Minionki”, “Luca” oraz – po raz pierwszy – Spider Man dla młodzieży w spektrum autyzmu – dodaje Anna Żurawska.

Wśród udogodnień nie zabraknie audiodeskrypcji, czyli opisów pomiędzy dialogami w filmie czy spektaklu. Będą dostępne także materiały dla dzieci niewidomych, których będzie można dotknąć, np. figurki postaci z filmów Disneya. W części pokazów pojawią się tłumaczenia na język migowy i napisy na żywo. Dla osób korzystających z aparatów słuchowych przygotowano pętle indukcyjne, które łączą aparat z nagłośnieniem i zapewniają możliwość lepszego zrozumienia dźwięku. 

Coraz więcej miast dołącza do Festiwalu

Festiwal odbywa się od 2013 roku i początkowo działał tylko w Warszawie. Od 2016 roku obejmuje też inne miasta. W tym roku jest ich już 15, w tym Gdańsk, Lublin, Bydgoszcz, Piekary Śląskie czy Nałęczów. W Warszawie, wśród licznych miejsc, gdzie będzie miał miejsce festiwal, jest m.in. Teatr Rozmaitości, Służewski Dom Kultury, Muzeum Powstania Warszawskiego, czy Warszawskie ZOO. Informacje na temat dostępności dla osób z poszczególnymi niepełnosprawnościami można łatwo sprawdzić na stronie festiwalu.

W tym roku staraliśmy się dopieścić każdą informację, np. czy osoby z niepełnosprawnością ruchową wejdą bez schodów, czy jest asysta, czy obsługa będzie mogła skorzystać z tłumaczenia na język migowy, albo czy kasie biletowej jest zainstalowana pętla indukcyjna. Oprócz tego sprawdzamy, czy strony internetowe partnerów są dostępne cyfrowo dla osób z niepełnosprawnością wzroku – wylicza Anna Żurawska.

Jednym z naszych flagowych udogodnień jest zapewnienie przez nas asystentów-wolontariuszy. Dzięki nim wiele osób może w ogóle wyjść z domu i wziąć udział w wydarzeniu. Opracowujemy też specjalne przewodniki dla osób w spektrum autyzmu. Będą one informowane o tym, czy w danym miejscu jest np. hałas, intensywne zapachy, czy migające światła – dodaje członkini Fundacji Kultury bez Granic.

Zapisy na festiwal trwają. TUTAJ można sprawdzić harmonogram wydarzeń dla poszczególnych miejscowości. 

Autor: Maria Jaworska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPożar przy ul. Godlewskiego. Spłonęły dwa samochody, wszystko wskazuje na podpalenie
Następny artykuł6 osób rannych po wybuchu w koksowni. Powołano sztab kryzysowy [ZDJĘCIA]