1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej.
O godz. 4.35 przeprowadzono zbombardowanie Wielunia. O 4.47 komandor Gustav Kleikamp, dowódca okrętu szkolnego Kriegsmarine Schleswig-Holstein, kotwiczącego w kanale portowym na wysokości Twierdzy Wisłoujście, wydał rozkaz otwarcia ognia z dział artylerii głównej, średniej i lekkiej okrętu w kierunku Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.
Te strzały były ostateczną iskrą, która podpaliła tlący się od dawna lont, konflikt bowiem narastał od połowy lat trzydziestych ubiegłego wieku, a na jego wybuch złożyły się m.in.: aneksja Abisynii przez Włochy, demilitaryzacja Nadrenii, Anschluss Austrii, konferencja monachijska, aneksja Czech przez Niemcy i Albanii przez Włochy, podpisanie Paktu Ribbentrop-Mołotow. W końcu Niemcy zażądały od Polski Korytarza Gdańskiego, a gdy spotkały się z odmową, zaatakowały nasz kraj bez wypowiadania wojny.
Tak rozpoczęła się największa i najkrwawsza w historii ludzkości wojna, w wyniku której Polska, zaledwie po 20 latach od wyzwolenia spod jarzma zaborów, ponownie utraciła niepodległość. We wrześniu 1939 r. Polska walczyła w osamotnieniu, najpierw z Niemcami, a od 17 września również z Sowietami.
Polski żołnierz walczył na wszystkich frontach. Bił się w Norwegii i Francji, na skrzydłach bronił brytyjskiego nieba, bił się pod Tobrukiem, Monte Casino, Falaise, Arnhem i Wilhelmshaven, przemierzał atlantyckie szlaki. Krwawił pod Warszawą, Kołobrzegiem i Budziszynem.
Trwający do 8 maja 1945 roku konflikt pochłonął prawie 50 mln. ofiar (ludności cywilnej i żołnierzy), w tym 6 mln Polaków, i przyczynił się do gigantycznych strat, których wielu krajom przez lata nie udało się odbudować.
W Gorlicach każdego roku obchodzona jest ta tragiczna rocznica. Punktualnie o godzinie 12 rozlegną się syreny oznajmiające początek obchodów upamiętnienia II wojny światowej. Ceremonia odbędzie się u stóp pomnika Bohaterów Ziemi Gorlickiej o godz. 12.00.
More Joomla ExtensionsZgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS