Należący do francuskiego koncernu farmaceutycznego Servier, warszawski Anpharm jest trzecim co do wielkości jego zakładem produkcyjnym leków na świecie. Ponad połowę sprzedaży trafia na eksport. Firma inwestuje w naszym kraju od ponad 30 lat. Powinniśmy wiedzieć jakie są priorytety resortu zdrowia, by zwiększać bezpieczeństwo lekowe Polaków – podkreśla Joanna Drewla, dyr. gen. Servier Polska.
Obecny w 150 krajach świata koncern produkuje innowacyjne leki w obszarze kardiologii, diabetologii, psychiatrii i onkologii. W Polsce zatrudnia 600 osób, w tym 230 w zakładzie produkcyjnym. Warszawska firma, Servier Anpharm bazuje wyłącznie na API (substancjach czynnych) wytwarzanych we własnych fabrykach na terenie Unii Europejskiej, co jest spójne z celami Europejskiej Strategii Farmaceutycznej
Dzięki najnowszej inwestycji realizowanej przez Servier w Polsce, warszawski zakład Anpharm przekształci się w fabrykę o zasięgu globalnym, eksportującą innowacyjne formy leków złożonych, do nawet 70 krajów świata – podkreśla Joanna Drewla.
Co jest dla firmy największym wyzwaniem?
Brak poczucia stabilności prawa biorąc pod uwagę długi proces od podjęcia decyzji o produkcji leku do uruchomienia linii produkcyjnej, który trwa nawet 3 lata – dodaje.
Każdego dnia w warszawskim Anpharmie produkowanych jest 5 mln tabletek co przekłada się na 53 mln opakowań rocznie. Koncern w kolejnych 3 latach przeznaczy 100 mln zł na modernizację zakładu oraz zielone technologie co pozwoli na zwiększenie skali produkcji. Chce m.in. rozbudować QC Lab (ponadnarodowe laboratorium kontroli jakości), uruchomić nowy zakład pakowania produktów leczniczych oraz zainwestować w urządzenia produkcyjne (nowe linie SPCs i nowe linie pakowania blistrów).
Nie inwestujemy wyłącznie w produkcję. Chcemy rozwijać badania oraz takie dziedziny jak profilaktyka i edukacja. Przy okazji transferujemy najnowocześniejsze technologie z Unii Europejskiej – mówi Jonna Drewla.
Obecnie w fabryce Anpharm wytwarzane jest 70% refundowanego portfolio aptecznego, wpisując się tym samym w definicję Partnera Bezpieczeństwa Lekowego.
Materiał powstał we współpracy z Servier
Autor: Ewa Bałdyga
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS