A A+ A++

Tego dnia 293 roku miała miejsce zmiana systemu rządów w Cesarstwie Rzymskim, rozpoczęła się tetrarchia

Tetrarchia to ustrój wprowadzony przez cesarza Dioklecjana, który polegał na sprawowaniu władzy cesarskiej jednocześnie przez cztery osoby: dwóch augustów i dwóch cezarów. Ustrój tetrarchii wszedł w życie w obliczu wielu zagrożeń zewnętrznych w Imperium i potrzebie większej ilości władców, by się z nimi uporać. Rządy Dioklecjana, oraz wprowadzenie przez niego nowego ustroju, zakończyły naznaczony krwawymi walkami o władzę kryzys III wieku. Jednakże i sama tetrarchia nie mogła uchronić się przed załamaniem…


Spis treści: 


Przejęcie władzy przez Dioklecjana

Stwierdzenie, że Dioklecjan żył i objął rządy w ciężkich czasach, jest niedomówieniem. Mamy III wiek naszej ery, a Cesarstwo Rzymskie przeżywa kryzys, jakiego nie doświadczyło jeszcze nigdy wcześniej. Imperium zapada się w chaosie wewnętrznym spowodowanym ciągłymi uzurpacjami wybranymi przez wojsko władców, spadkiem zaludnienia, zepsuciem pieniądza, oraz atakami barbarzyńców na wielu frontach.

Jednym z uzurpatorów tego okresu był cesarz Karus (282-283), który swoją władzę rozszerzył na dwóch synów – Numeriana i Karinusa, mianując ich augustami. To właśnie ze starszym synem, Numerianem, związany był w przyszłości los Dioklecjana.

W 283 roku Karus wyruszył na wyprawę przeciwko Persji. Z ojcem udał się Numerian, a Karinus pozostał na Zachodzie, walcząc nad Dunajem. W wyprawie przeciwko Persom brał również udział przyszły cesarz, Dioklecjan.

Jeszcze w tym samym roku, Karusowi udało się zdobyć Ktezyfon, ówczesną stolicę Imperium Perskiego. Niestety ciąg sukcesów cesarza nie trwał długo, ponieważ niedługo po zwycięstwie nagle i tajemniczo zmarł (według niektórych wersji – od uderzenia pioruna!).

W związku z tym, Numerian zdecydował się na powrót do Europy. W trakcie podróży syn zmarłego Karusa również zginął w niejasnych okolicznościach. Ciało Numeriana, w zaawansowanej fazie rozkładu, odkryto w drodze do Nikomedii.

Niedługo po tym, wojsko wybrało i aklamowało nowego cesarza – Dioklecjana. Nie był to jednak koniec walki o władzę. Na horyzoncie pozostał cesarz Karinus. Dioklecjanowi udało się jednak wkrótce pokonać rywala i w pełni przejąć władzę.

Tetrarchia – początki

Nowemu cesarzowi udało się pokonać rywali w walce o władzę, lecz nie oznaczało to końca jego problemów. Cesarstwo bowiem zostało pozostawione w niezwykle wrażliwym położeniu po około 50 latach ciągłych uzurpacji. W konsekwencji, Dioklecjan na cezarapowołał Maksymiana, w celu zajęcia się walką z germańskimi piratami. Nowy cezarpodołał zadaniu, lecz szybko stanął w obliczu nieposłuszeństwa Karauzjusza, który wycofał się w flotą do Brytanii i przejął w niej rządy jako niezależny władca.

Będąc świadkiem niepowodzeń w zwalczeniu Karauzjusza oraz z narastającymi napięciami na granicach, Dioklecjan zdecydował się na reformę ustroju. W 293 roku uniósł Maksymiana do rangi augusta i dał mu zarząd zachodnią częścią Cesarstwa. Jakiś czas później powołał dwóch cezarówjako kolejnych współwładców. Cezarem Dioklecjana został Galeriusz, a cezarem Maksymiana – Konstancjusz (ojciec Konstanstantyna Wielkiego!).

Grupa tetrarchów w Wenecji. Zdjęcie przedstawia rzeźbę datowaną na początek IV w., która w XIII w. została przewieziona z Konstantynopola do Wenecji, gdzie została wmurowana w narożnik fasady bazyliki św. Marka. Rzeźba przedstawia grupę tetrarchów w braterskim uścisku.

Jednym z czołowych zadań cezarów było prowadzenie kampanii wojennych w imię swoich augustów. W taki sposób Konstancjuszowi udało się zdobyć liczne zwycięstwa za Renem oraz pokonać Karauzjusza w Brytanii. Galeriusz zaś hucznie zwyciężył w Armenii, czego skutkiem miała być restauracja na tron Tiridatesa III.

Cesarze podzielili się swoją władzą na różnych terytoriach imperium. Nie oznaczało to bynajmniej  jego podziału, wręcz przeciwnie – jakiekolwiek akty prawne wystawiane przez jednego z cesarzy, obowiązywały na pozostałych terenach państwa. Dioklecjan z Galeriuszem stał się augustem i cezarem Wschodu, a Maksymian z Konstancjuszem – augustem i cezarem Zachodu.

Ideą przyświecającą tetrarchii było działanie władców jak jedna rodzina – współwładcy Dioklecjana nawet przyjęli jego nazwisko Valerius, aGaleriusz i Konstancjusz wraz z otrzymaniem tytułów cezarów, stali się w świetle prawa adoptowanymi synami augustów – pierwszy Dioklecjana, a drugi Maksymiana. Ponadto, scalanie czterech władców w jedność przypieczętowały małżeństwa między członkami ich rodzin.

Zmiana ustroju na tetrarchię była również wydarzeniem religijnym. W idei tetrarchii cesarze byli namiestnikami bogów na świecie, w związku z czym Dioklecjan i Galeriusz reprezentowali Jowisza, a Maksymian z Konstancjuszem – Herkulesa. Każdy z cesarzy miał również swojego boga-protektora:

  • Dioklecjan – Jowisza,
  • Galeriusz – Marsa,
  • Maksymian – Herkulesa;
  • Konstancjusz – Sol Invictus (łac. Słońce Niezwyciężone).

Pomimo działania tetrarchii w ramach jednej rodziny cesarskiej rozsianej po różnych częściach Imperium, niezaprzeczalny jest fakt autorytetu Dioklecjana w trzymaniu tego ustroju w całości.

Dla namiestnika Jowisza, gwarantem uniknięcia uzurpacji w nowym systemie były abdykacje augustówpo dwudziestu latach rządów, by na ich miejsce wchodzili poprzedni cezarowie. Po takiej zmianie, nowi augustowiemieli powołać kolejnych cezarów.

To jest dokładnie to, co wydarzyło się 1 maja 305 roku – Dioklecjan i Maksymian abdykowali i na ich miejsce, jako augustów, powołano Galeriusza i Konstancjusza. Cezarem Galeriusza stał się jego siostrzeniec Maksymin Daja, a cezarem Konstancjusza – Sewer.

Widmo kryzysu

Wizję kontynuacji ustroju wprowadzonego przez Dioklecjana rozmyła nagła śmierć Konstancjusza w 306 roku oraz aklamacja przez wojsko na augusta jego syna, Konstantyna. Sewer, cezar i prawny następca Konstancjusza, nie chciał jednak rozpoczynać wojny domowej, z tego powodu więc ogłosił Konstantyna augustem.

Pokojowych zapędów nie miał jednak Maksencjusz, syn Maksymiana, który nie mógł pogodzić się z brakiem tytułu cesarza. Wraz z ojcem, Maksymianem, zbuntował się przeciwko Sewerowi, w konsekwencji czego w roku 307 roku ten został zmuszony do abdykacji i zamordowany.

W tym samym czasie Galeriusz dokonał inwazji na Italię. W związku z nią, Maksymian i Maksencjusz weszli w sojusz z Konstantynem, a potwierdzić je miało jego małżeństwo z córką Maksymiana, Faustą.

Niedługo po odparciu ataku Galeriusza przez Maksymiana i Maksencjusza, narodził się konflikt między ojcem i synem, w efekcie którego Maksymian musiał uciekać do Konstantynopola.

W 308 roku miało miejsce spotkanie w Carnuntum, w którym uczestniczył Dioklecjan, Maksymian, Maksencjusz, Konstantyn oraz Galeriusz. Pomimo próśb Galeriusza, Dioklecjan nie zdecydował się na powrót do władzy. Zamiast tego na augustów zostali wybrani Galeriusz i Konstantyn, a na cezarów – Maksymin Daja oraz Licyniusz.

Nowy ustrój jednak nie utrzymał się długo bez walk. Już w 308 roku Maksymian skierował się przeciwko Konstantynowi, lecz w wyniku konfliktu zmarł. Kryzys pogłębiła również nagła śmierć Galeriusza, po której Konstantyn i Licyniusz nawiązali sojusz przeciwko Maksencjuszowi oraz Maksyminowi Dai. Zaczęła się kolejna wojna domowa, której żniwami w 311 roku była śmierć Maksencjusza, a w 313 roku – Maksymina Dai.

Ostatnimi graczami pozostali Konstantyn i Licyniusz, którzy niedługo później rozpoczęli wojnę o jedynowładztwo. Po porażce w 316 roku Licyniusz stracił Illirię. Ostatecznym starciem między cesarzami była bitwa pod Chryzopolis w 324 roku, w wyniku której Licyniusz poddał się, a niedługo po tym został zgładzony. Tetrarchia zakończyła się i uznaje się to za początek samodzielnych rządów Konstantyna.


Bibliografia:

  • Ziółkowski A., Historia Powszechna. Starożytność, Warszawa 2009, str. 877-882.

Fot. Tetrarchowie, rzeźba z fasady bazyliki św. Marka w Wenecji, źródło: Wikimedia Commons


Patrycja Wytrykus

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułАрмия России потеряла еще 920 человек и 94 единицы техники за сутки – статистика
Następny artykułWkłady do drukarki Estio i Print.ink – Dlaczego warto postawić na zamienniki tuszy i tonerów?