1 maja obchodzimy 20-lecie przystąpienia do Unii Europejskiej
01.05.2024
autor: UM Łęczyca (mk2)
1 maja obchodzimy nie tylko Święto Pracy, ale także rocznicę przystąpienia do Unii Europejskiej. W tym roku jest to wyjątkowa, okrągła rocznica, bowiem 20 lat temu o północy Polska stała się członkiem wspólnoty europejskiej. Było to zwieńczenie długotrwałych wysiłków, których początki sięgają pierwszych miesięcy istnienia III Rzeczpospolitej.
Pierwsze starania
Oficjalne rokowania rozpoczęto 22 grudnia 1990 roku zakończone podpisaniem 16 grudnia 1991 Układu europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Rzecząpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi. Jednocześnie wraz z Układem europejskim Polska podpisała część handlową układu ujętą w tzw. Umowie przejściowej, obowiązującej od 1 marca 1992 roku.
W styczniu 1997 roku przyjęto Narodową Strategię Integracji (NSI), a Sejm przegłosował ją w maju 1997 roku. Formułowała ona konkretne zadania stojące na drodze do pełnego członkostwa w UE oraz sekwencję czasową ich realizacji. W 1997 roku także Rada Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z 5 państwami, wśród których znajdowała się Polska.
Referendum
Następnie Polska zadeklarowała 31 grudnia 2002 roku jako datę gotowości do członkostwa Unii Europejskiej. W 2003 roku Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej zatwierdziły traktat akcesyjny. W Polsce proces jego przyjęcia odbywał się w formie ogólnonarodowego referendum w dniach 7-8 czerwca 2003 roku, podczas którego Polacy odpowiadali na pytanie: „Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?”
W referendum wzięło udział 58,85% uprawnionych do głosowania, a 77,45% udzieliło odpowiedzi „tak”, natomiast 22,55% „nie”. Traktat akcesyjny był podstawą do przystąpienia 10 krajów Europy Środkowej i Południowej, w tym Polski, który został ratyfikowany 23 lipca 2003 roku przez ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.
1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS