Nie wszyscy wiedzą, że obecny zamek nie jest tą samą budowlą, o której mowa w kontekście chociażby Unii Lubelskiej. Obecny budynek pojawił się w krajobrazie miasta dopiero w XIX w. Z pomocą nowych technologii, w sposób ciekawy i przyjemny chcemy przybliżyć mieszkańcom i mieszkankom oraz odwiedzającym nasze miasto gościom historię lubelskiego Wzgórza Zamkowego. Zachęcam do korzystania z aplikacji Turystyczny Lublin i poznawania nieistniejących już zabytków Lublina – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Nowy model 3D przedstawia rezydencję królewską, jeden z najważniejszych zabytków w historii Lublina.
Początki zabudowań na Wzgórzu Zamkowym sięgają jeszcze XII w., ale murowany zamek powstał wraz z Kaplicą Trójcy Świętej w wieku XIV.
Budynek gościł polskich królów, w tym wielokrotnie króla Władysława Jagiełłę. To w jego salonach w 1569 roku w jego salach toczyły się obrady Sejmu Walnego, zakończone zawarciem Unii Lubelskiej. Później w gmachu mieściło się archiwum miejskie. W XIX wieku popadającą w ruinę budowlę zastąpił neogotycki budynek więzienia, z którym do dzisiaj kojarzony jest Lublin.
Model 3D XVI-wiecznego Zamku Królewskiego można oglądać aż z pięciu różnych punktów w przestrzeni miasta: Placu Po Farze, ulicy Zamkowej, Wzgórza Czwartek, tarasu Galerii “Vivo!” oraz na dziedzińcu Zamku Lubelskiego.
Technologia rozszerzonej rzeczywistości jest doskonałym narzędziem edukacyjnym. Pozwala w ciekawy sposób doświadczyć historii miasta oraz zwiedzać miejsca, których w jego przestrzeni już od dawna nie ma. Tym razem ciekawostką dla użytkowników aplikacji Turystyczny Lublin jest możliwość zobaczenia zarówno bryły Zamku Królewskiego, jak i zwiedzania jego dziedzińca – mówi Marcin Kęćko, Dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta Lublin.
Model XVI-wiecznego Zamku Królewskiego został przygotowany na podstawie dostępnych źródeł historycznych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS