Dzisiaj, 13 grudnia (11:50)
Kiedy dziecko cierpi z powodu kaszlu, odruchowo sięgasz po któryś z popularnych syropów bez recepty? Lepiej dokładnie przeczytaj etykietę – niektóre ze składników mogą być niebezpieczne dla zdrowia twojej pociechy!
Kaszel jest częstą reakcją organizmu na rozwijającą się infekcję wirusową lub bakteryjną organizmu. To odruch, który powstaje w wyniku podrażnienia zakończeń nerwowych, czyli tzw. punktów kaszlowych, w błonie śluzowej w górnych drogach oddechowych (w tchawicy, krtani, gardle, oskrzelach czy nosie).
Kaszel dzielimy na suchy i mokry. Odróżnienie ich nie jest trudne. Suchy kaszel to często pierwszy objaw infekcji. Jest wyjątkowo męczący i dokuczliwy, charakteryzuje się nieprzyjemnym drapaniem i suchością w gardle oraz uczuciem podrażnienia i łaskotania błony śluzowej. Towarzyszy mu bardzo mała ilość wydzieliny. Jest wyjątkowo przykry zwłaszcza nocą – ataki kaszlu mogą zakłócać nasz sen i wybudzać nas.
Z kolei przy mokrym kaszlu towarzyszy nam odkrztuszanie zalegającej gęstej plwociny. Chociaż jest nieprzyjemny, nie warto go powstrzymywać – podczas infekcji spełnia ważne zadanie oczyszczania organizmu i naszych dróg oddechowych.
Dolegliwości mogą zmniejszyć specjalne syropy na kaszel. W aptekach możemy znaleźć ich bogaty wybór, wiele z nich jest także bez recepty. Czy to oznacza, że możemy je zażywać bez zastanowienia i dawać je dzieciom?
Zdecydowanie nie! Niestety niektóre z syropów mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku naszym najmłodszym, dlatego zdecydowanie nie warto wybierać dla dzieci leków – nawet tych bez recepty – na własną rękę. Wszystko z powodu zawartych w syropach składników, których skutki uboczne mogą być groźne dla dzieci. Jeśli więc decydujesz się na kupno syropu bez recepty dla małego dziecka, pamiętaj, żeby dokładnie przeczytać etykietę.
Dekstrometorfan
Nie powinno się stosować go u dzieci poniżej 2. roku życia ani u dzieci, które cierpią na astmę oskrzelową – może wchodzić w reakcję z lekami na tę chorobę, czyli ze środkami przeciwhistaminowymi.
To substancja, która jest pochodną morfiny – łagodzi odruch kaszlu i daje ulgę, dlatego często wykorzystuje się go w syropach stosowanych do leczenia zapalenia gardła i zapalenia oskrzeli. Może jednak powodować reakcje alergiczne, bóle i zawroty głowy, senność i dolegliwości układu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunkę czy zaparcia).
Butamirat
Nie powinno się stosować go u dzieci poniżej 3. roku życia, muszą go unikać również ciężarne i karmiące kobiety. Jego przyjmowanie może doprowadzić do wystąpienia senności, nudności, wymiotów, biegunek i zawrotów głowy. Groźne jest również przedawkowanie, które może objawiać się obniżeniem ciśnienia tętniczego i zaburzeniami równowagi … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS