Dzisiaj, 25 stycznia (14:50)
Od 27 stycznia w wielu aptekach będzie można wykonać darmowe testy na COVID-19. Mowa o testach antygenowych, choć te nie są tak dokładne, jak stosowane w szpitalach testy PCR. Czym się różnią testy na COVID-19 dostępne w Polsce?
Podczas niedawnej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki powiedział, że “od 27 stycznia będą darmowe testy antygenowe w każdej aptece”. Minister zdrowia – Adam Niedzielski – doprecyzował tę deklarację, że rząd pracuje, aby “dostępność testowania była możliwa w każdej aptece w Polsce”. Wszystko po to, aby każda osoba, która źle się czuje, mogła wejść do apteki i wykonać test antygenowy. Słowem kluczem jest tu sam rodzaj testu – wspomniany antygenowy. Czy jest on “gorszy” od dużo bardziej specjalistycznego testu PCR? Jakie są główne różnice?
Wszystkie testy powszechnie stosowane w diagnostyce COVID-19 bazują na trzech strategiach: identyfikacji wirusowego materiału genetycznego – testy PCR; wykrywaniu białek strukturalnych wirusa – testy antygenowe oraz rozpoznawaniu przeciwciał specyficznych dla antygenów SARS-CoV-2 – testy serologiczne. Nie ma “lepszych” i “gorszych” testów, są tylko te mniej i bardziej czułe.
Nie jest tajemnicą, że najbardziej zaawansowane są testy wykrywające RNA wirusa SARS-CoV-2 metodą odwrotnej transkrypcji i łańcuchowej polimerazy w czasie rzeczywistym, czyli po prostu RT-PCR (ang. Reverse Transcription and real-time Polymerase Chain Reaction).
Test PCR opiera się na badaniu wydzieliny z nosogardzieli – wykorzystując metodę PCR, analitycy powielają pobrane z ciała pacjenta cząsteczki RNA wirusa, a następnie identyfikują je za pomocą sond genetycznych. Ta metoda jest najbardziej czuła ze wszystkich i pozwala na wykrycie nawet niewielkich ilości patogenu. Zgodnie z obowiązującym stanem wiedzy, SARS-CoV-2 jest wykrywalny już 3 dni przed pojawieniem się objawów choroby. Trzeba jednak pamiętać, że metoda ta wykrywa także nieaktywne i uszkodzone wiriony, więc dodatne wyniki mogą występować nawet u ozdrowieńców do 6 tygodni po przebytym COVID-19.
Trzeba pamiętać, że pobranie wymazu z nosogardzieli nie jest łatwe – może być wykonane tylko przez odpowiednio wykwalifikowaną osobę, bo w przeciwnym wypadku, można zrobić krzywdę pacjentowi. W związku z tym, ten rodzaj testów jest dostępny tylko w wybranych placówkach lub punktach testowania drive-thru.
Testy antygenowe są znacznie prostsze w przeprowadzeniu, ale zarazem mniej czułe od testów PCR. Ich zadaniem jest wykrycie konkretnych antygenów (białek) SARS-CoV-2, które są obecne w materiale pochodzącym z dróg oddechowych. Dodatni wynik testu antygenowego świadczy o obecności wirusa w drogach oddechowych – kiedy dana osoba jest już chora i zaraża. Da się to ustalić zazwyczaj 5-7 … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS