Dzisiaj, 6 marca (14:28)
Ich majestat od wieków fascynuje ludzi. W wielu kulturach były otaczane kultem, stawały się bohaterami podań i legend. Także dziś stare drzewa są przez miłośników przyrody otaczane szczególnym szacunkiem. Nowe badanie naukowe pokazało, że zdecydowanie na ten szacunek zasługują, bo odgrywają ogromną rolę w przyrodzie – mają kolosalny wpływ na zdolność całej populacji do przystosowania się do szybko zmieniającego się środowiska.
Od dawna wiadomo, że stare drzewa oddają nieocenione “usługi” dla ekosystemu – są siedliskiem dla innych zwierząt i roślin, nierzadko zagrożonych gatunków, pochłaniają nieproporcjonalnie dużą ilość dwutlenku węgla w porównaniu z młodszymi drzewami. Okazuje się jednak, że wyjątkowo sędziwe okazy – 10 do 20 razy starsze niż przeciętne drzewo w danym lesie – mają ogromne znaczenie dla genetycznej różnorodności i zdrowia otaczającej je populacji.
Napisał o tym dr Chuck Cannon, dyrektor Centrum Nauki o Drzewach przy Morton Arboretum w Lisle w stanie Illinois, w lutowym wydaniu periodyku “Nature Plants”. W tekście opisał wynik badań, które prowadził wraz ze swoimi współpracownikami. Dr Cannon stwierdził, że wiekowe drzewa są swego rodzaju ewolucyjnym rezerwuarem dla całego ekosystemu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS