A A+ A++

Ich majestat od wieków fascynuje ludzi. W wielu kulturach były otaczane kultem, stawały się bohaterami podań i legend. Także dziś stare drzewa są przez miłośników przyrody otaczane szczególnym szacunkiem. Nowe badanie naukowe pokazało, że zdecydowanie na ten szacunek zasługują, bo odgrywają ogromną rolę w przyrodzie – mają kolosalny wpływ na zdolność całej populacji do przystosowania się do szybko zmieniającego się środowiska.

Stare drzewa. Badania nad ich wpływem na środowisko

Od dawna wiadomo, że stare drzewa oddają nieocenione “usługi” dla ekosystemu – są siedliskiem dla innych zwierząt i roślin, nierzadko zagrożonych gatunków, pochłaniają nieproporcjonalnie dużą ilość dwutlenku węgla w porównaniu z młodszymi drzewami. Okazuje się jednak, że wyjątkowo sędziwe okazy – 10 do 20 razy starsze niż przeciętne drzewo w danym lesie – mają ogromne znaczenie dla genetycznej różnorodności i zdrowia otaczającej je populacji. 

Napisał o tym dr Chuck Cannon, dyrektor Centrum Nauki o Drzewach przy Morton Arboretum w Lisle w stanie Illinois, w lutowym wydaniu periodyku “Nature Plants”. W tekście opisał wynik badań, które prowadził wraz ze swoimi współpracownikami. Dr Cannon stwierdził, że wiekowe drzewa są swego rodzaju ewolucyjnym rezerwuarem dla całego ekosystemu. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Pomaganie (jest) Sztuką” – podsumowanie luty 2022. Dziękujemy za zaangażowanie!
Następny artykułPoważna bójka kibiców w lidze meksykańskiej