A A+ A++

– Straciliśmy respekt do COVID-19, tzw. odmiana brytyjska koronawirusa, odpowiadająca obecnie za większość zakażeń w Polsce, jest nie tylko bardziej zaraźliwa, ale też bardziej śmiertelna – powiedział epidemiolog prof. Jacek Wysocki.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 16 741 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 396 osób.

– Dzisiejsze dane wskazują, że jesteśmy nadal w trzeciej fali rozwojowej epidemii, należy brać pod uwagę nie dane z poszczególnych dni, ale analizy w dłuższych cyklach i tu widać, że następują znaczące przyrosty zachorowań. Niepokojąca jest również duża liczba zgonów – powiedział prof. Wysocki, epidemiolog z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Dodał, że publikowane w Wielkiej Brytanii dane wskazują, iż wariant brytyjski, odpowiedzialny obecnie za większość zakażeń, jest o 60 proc. bardziej śmiertelny. Na dużą śmiertelność w Polsce wpływa zdaniem profesora Wysockiego także to, że chorzy na COVID-19 jak najdłużej zwlekają z pójściem do szpitala lub zgłaszają się do szpitala w zbyt zaawansowanym stadium choroby.

“Szalone pomysły. Tego nie należy robić w domu”

– Słyszy się o szalonych pomysłach z używaniem w domach koncentratorów tlenu, co nie powinno mieć miejsca – powiedział Wysocki. Dodał, że to, co możemy robić sami w domu, to przyjmować leki przeciwgorączkowe i dużo pić, żeby nie doprowadzić do zagęszczania krwi. Profesor rekomenduje również, żeby chory w miarę możliwości nie leżał cały czas w łóżku, żeby się poruszał, aby zwiększyć przepływ krwi żylnej i zapobiegać powstawaniu zatorów.

– Kolejny etap leczenia musi odbywać się w szpitalu. Tam chorym na COVID-19 leki przeciwwirusowe podawane są dożylnie – powiedział. Dodał, że leczenie COVID-19 jest skuteczne w pierwszym okresie choroby, zanim dojdzie do uogólnionej reakcji zapalnej i niszczenia narządów. – Potem rokowanie gwałtownie się pogarsza. Zmniejszają się szanse przeżycia i wyjście z choroby bez powikłań – dodał.

Profesor wskazał, że najbardziej miarodajnym wskaźnikiem stanu pacjenta jest saturacja krwi, należy ją mierzyć samodzielnie już w pierwszym okresie choroby. – Jeżeli wynosi 94 proc. i więcej, możemy pozostać w domu, jeżeli spada, to sygnał, że płuca przestały prawidłowo funkcjonować i należy zgłosić się do szpitala. W szpitalu zostaną wykonane badania tomografii komputerowej płuc, pozwalające dokładnie określić stan pacjenta i podjąć odpowiednie leczenie – stwierdził.

Zobacz także: Rzecznik MZ o stanie epidemii w Polsce: Szczyt trzeciej fali przed nami

Potrzebny będzie lockdown?

W sytuacji rosnącej liczby zachorowań, zdaniem prof. Wysockiego, wprowadzenie lockdownu może stać się koniecznością.

– Musimy zrobić wszystko, żeby nie nastąpiło takie załamanie systemu służby zdrowia, że dla chorych nie będzie miejsc w szpitalach. Pamiętajmy, że mamy określoną liczbę łóżek szpitalnych, respiratorów, ale przede wszystkim kadry … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Służby bagatelizowały sprawę”. Nowe informacje ws. “sali tortur” pod Warszawą
Następny artykułRząd planuje reformę planowania przestrzennego. Prace już ruszyły