A A+ A++

“Udało nam się pozyskać mały kawałek bogactwa ostatniego właściciela zamku Czocha Ernesta Guetschowa” – mówi nam Jarosław Kuczyński, dyrektor placówki. Do Czochy wróciły dwie należące do bogatego niemieckiego przemysłowca laski. “Na archiwalnych zdjęciach z Ernstem często widać, że dostojnie wspiera się na jednej z nich” – opowiada Jarosław Kuczyński.

Ernst Guetschow, ostatni właściciel zamku Czocha, był niezwykle zamożnym przemysłowcem. Fabrykant niemiecki swe bogactwo zawdzięczał swej pracy i żonie – córce majętnego przedsiębiorcy z San Francisco.

Na zamku od lat udaje się odzyskać to, co myślano, że bezpowrotnie z niego zniknęło – mówi nam Jarosław Kuczyński, dyrektor placówki. Tak było z książkami Ernsta i jego syna, tak było nawet z jego ubiorami i meblami. Tak też jest z jego laskami, które po latach wróciły do zamkowych komnat.

Dwie laski – z bogatej kolekcji Ernsta – udało się kupić od prywatnego kolekcjonera. Jest to dla nas kawałek historii i eksponaty mające znaczenia dla zamku – opowiada Jarosław Kuczyński. Takich osobistych przedmiotów ostatniego właściciela nie posiadamy.

Poprzedni właściciel nabył laski w antykwariacie w Niemczech kilka lat temu, a teraz wyprzedawał całą kolekcję – relacjonuje. Ale był też w zamku i chciał, aby znalazły się w tym miejscu.

Jedna z lasek wykończona jest uchwytem w kształcie półksiężyca w stylu secesyjnym i tabliczką nabitą na laskę, również wykonaną w srebrze z imieniem i nazwiskiem właściciela oraz nazwą zamek Czocha pisaną po niemiecku.

Druga z nich ma rączkę wykonaną w materiale przypominającym kość słoniową z bardzo ciekawą symboliką. Na uchwycie widać głowę lwa, orła, niedźwiedzia i kozła. Symbole te mocno wpisują się w charakter Guetschowa i w to, co robił na zamku Czocha – poopowiada dyrektor Kuczyński. Prowadzą nas one prostą drogą do masońskiej proweniencji jej właściciela.

Laska – jak dodaje – sygnowana jest nazwiskiem właściciela zamku oraz datą 07.09.1921 umieszczoną na srebrnej blaszce przymocowanej do laski.

Zobacz również:

XV-wieczne monety i o 200 lat młodsze rękopisy. Wysyp skarbów w Lubaniu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJedwabny dysk twardy wszczepią do organizmu?
Następny artykułPodejrzany o pedofilię ksiądz z diecezji łowickiej odsunięty od pracy w szkole. Władze kościoła bierne