A A+ A++

Fundacja Pro-Prawo do życia zebrała wymagane 100 tysięcy podpisów pod projektem kolejnej ustawy antyaborcyjnej. Po surowym zaostrzeniu przepisów aborcyjnych niemal rok temu, tym razem pomysłodawcy chcą wysokich kar dla osób przeprowadzających terminację ciąży i całkowitego zakazania aborcji w Polsce.

Według autorów projektu ustawy “Stop aborcji” złożonego do Sejmu przez Fundację Pro-Prawo do życia, “prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją”, a “wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 nie stanowi istotnej bariery dla zabójców, ponieważ nie odnosi się w żaden sposób do ścigania aborcyjnych przestępstw”.

Jak mówił Mariusz Dzierżawski, prezes Fundacji Pro-Prawo do życia, podczas konferencji prasowej pod Sejmem: “Niestety ludzie odpowiedzialni za stanowienie i przestrzeganie prawa w Polsce, tolerują to, że dziesiątki tysięcy dzieci giną, matki i ojcowie stają się współuczestnikami zbrodni, a ład moralny w Polsce jest niszczony”. Podkreślał też, że “zgodnie z projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem”.

Nowy projekt Fundacji Pro-Prawo do życia. Co zakłada?

Fundacja Pro-Prawo do życia w swoim projekcie chce wprowadzić istotne zmiany w Kodeksie karnym. Według ustawy, za dokonanie aborcji oraz pomoc w jej przeprowadzeniu powinny zostać wprowadzone kary analogiczne do kar za pozbawienie życia człowieka.

Projekt wprowadza także do ustawodawstwa definicję “dziecka poczętego” w art. 115 (“Dzieckiem jest człowiek w okresie od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności; dzieckiem poczętym jest dziecko w okresie do rozpoczęcia porodu w rozumieniu art. 149”).

Pomysłodawcy chcą usunięcia z Kodeksu karnego kar za aborcję – przerwanie ciąży miałoby być traktowane jak zabójstwo, a działania wobec płodu takie jak narażenie na uszczerbek na zdrowiu, utratę zdrowia i życia i inne określone w art.. 155-157 i 160 KK traktowane tak, jak działania wobec człowieka urodzonego.

Ustawa “Stop aborcji”. Tak odpowie kobieta, która usunęła ciążę

Fundacja Pro-Prawo do życia zaznacza przy tym: “Jeżeli sprawcą przestępstwa określonego w §1 lub §4 jest matka dziecka poczętego, a czyn ten jest popełniony na szkodę takiego dziecka, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia”.

Jak jednak precyzują twórcy projektu “Stop aborcji” w uzasadnieniu proponowanych zmian: “wyłączenie to dotyczy nieumyślnej formy czynów, polegającej co do zasady na niedochowaniu przez matkę dziecka poczętego ostrożności, … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBlisko 1 tys. nowych zakażeń koronawirusem
Następny artykułWojewoda: Myślę, że jesteśmy gotowi na czwartą falę