A A+ A++

W dzisiejszych czasach korzystanie z komputera, internetu czy mediów społecznościowych wydaje nam się czymś zupełnie naturalnym. Codziennie robimy te rzeczy intuicyjnie. Jednak wciąż istnieje wiele regionów świata, gdzie dostępu do sieci po prostu nie ma. Nawet w Polsce na niektórych obszarach wiejskich jest to utrudnione. Jest także grupa społeczna, dla której umiejętności informatyczne mogą być czarną magią – są to seniorzy. W dniu ich święta pochylamy się nad wykluczeniem cyfrowym naszych babć i dziadków.

Wykluczenie cyfrowe. Czym jest?

Powody wykluczenia danych osób czy grup z życia społecznego, kulturowego lub politycznego mogą być różne. Często jest to niepełnosprawność, język, religia, kolor skóry, orientacja psychoseksualna czy tożsamość płciowa. Takich aspektów może być jednak znacznie więcej, a o niektórych czasem nie zdajemy sobie nawet sprawy. Mimo XXI wieku i ery cyfrowej nadal jest wiele ludzi, którzy nie mają dostępu do internetu.

Wykluczenie cyfrowe to, najprościej mówiąc, zjawisko dotykające tych, którzy nie korzystają z infrastruktury internetowej. Przyczyny są przede wszystkim trzy. Pierwsza z nich jest ekonomiczna – podział na kraje bogate i biedne oraz rozwarstwienie społeczne. Uboższych państw oraz klasy najniższej po prostu nie stać na dostęp do sieci. Kolejny powód wynika z demografii – ważnym czynnikiem jest poziom urbanizacji. Szczególnie na wsiach może występować niska prędkość łącza. I ostatnia kwestia, ściśle związana z kompetencjami i często z wiekiem, czyli brak umiejętności obsługiwania komputera.

Według statystyk blisko połowa ludności na świecie mieszka w odległości około dwóch godzin drogi od najbliższego telefonu. Trudno to sobie wyobrazić, zwłaszcza w sytuacji, kiedy większość z nas ma zapewne komórkę w zasięgu ręki. W krajach rozwiniętych wskaźnik połączenia z internetem wynosi 60-70 proc. – tym bardziej pokazuje to, jak duży jest stopień stratyfikacji społecznej. W Polsce z kolei aż ponad cztery miliony ludzi nigdy nie korzystało z internetu, co daje nam niechlubne szóste miejsce wśród państw Unii Europejskiej.

Wykluczenie cyfrowe. Seniorzy a internet

Wśród seniorów liczby prezentują się oczywiście znacznie gorzej. Według badań, w Polsce z sieci korzysta 70 proc. osób w wieku 55-64 lat i jedynie 43 proc. osób w wieku 65-74 lat. To poniżej średniej w całej Unii Europejskiej, która wynosi 61 proc. w ostatnim przedziale. Widać także diametralną różnicę w porównaniu do lidera, czyli Danii, gdzie aż 94 proc. seniorów w tym wieku obsługuje internet. Wpływ na to może mieć np. poziom znajomości języka angielskiego.

Dzieci seniorów czy ich wnuki mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że najstarsi są … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł7 ciekawostek na temat egzorcyzmów
Następny artykułPolicja Włocławek: Spotkanie lubranieckich policjantów z przedszkolakami