A A+ A++

“Dziękuję narodowi ukraińskiemu za jego waleczność i upodobanie wolności; jesteśmy tutaj – i nie osłabniemy” – mówił w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron na obchodach 80-lecia D-Day w Normandii. W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent USA Joe Biden oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Rosja nie została zaproszona.

Słowa te padły pod koniec przemówienia Macrona na “plaży Omaha”, w miejscu, gdzie 6 czerwca 1944 roku lądowały na wybrzeżu Normandii siły amerykańskie.

Wszyscy jesteśmy dziećmi D-Day – mówił Macron w przemówieniu przed przywódcami 20 państw, wspominając odwagę i pragnienie wolności, które kierowało żołnierzami wojsk alianckich w 1944 roku.

Nawoływał też, by “w obliczu powrotu wojny na nasz kontynent”, i “tych, którzy próbują zmienić siłą granice i pisać historię na nowo”, okazać się godnymi żołnierzy walczących w Normandii w 1944 roku.

Obchody rocznicowe bez Rosji

W przemówieniu, którego głównym motywem była wspólna wizja wolności i walka z wojskami hitlerowskimi, Macron wymienił także walkę Armii Czerwonej na froncie wschodnim. Rosja nie została zaproszona na tegoroczne obchody rocznicowe ze względu na agresję przeciwko Ukrainie.

Jednak ofiary poniesione w wojnie z Hitlerem przez Związek Sowiecki zostały upamiętnione w czwartek symbolicznym gestem – deklamacją wiersza rosyjskiej poetki Anny Achmatowej, “Druga rocznica”.

“Zrobiłem to dla ciebie”

Wątkiem przewodnim uroczystości w Normandii była ofiara i poświęcenie żołnierzy sprzed 80 lat. “Zrobiłem to dla ciebie” – głosiły napisy przed areną, na której występowali artyści, w większości – bardzo młodzi. Muzyka przeplatała się z relacjami świadków: zabrzmiały listy pisane przez żołnierzy podczas wojny.

Poruszającą scenę rozmowy Zełenskiego z jednym z weteranów D-Day uchwyciły kamery.

Jesteś zbawicielem (ratownikiem) ludu – powiedział amerykański weteran, ściskając prezydenta Ukrainy.

Nie, nie. To ty uratowałeś Europę – odparł poruszony Zełenski.  

“Oda do radości”, wykonana w dwóch językach: francuskim i niemieckim, ilustrowała proces odbudowy Europy, pojednania jej narodów po II wojnie światowej i budowy Unii Europejskiej.

W ceremonii uczestniczyli prezydenci, premierzy i monarchowie z ok. 20 krajów europejskich, a także prezydent USA Joe Biden. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda.

Zobacz również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiałoruski charge d'affaires na dywaniku. MSZ wręczyło notę protestacyjną
Następny artykułWeekend z piknikami. W Trzebini zagra Kobranocka