Poseł Łukasz Kmita po raz drugi nie uzyskał większości głosów w tajnym głosowaniu na marszałka województwa małopolskiego. Część radnych Prawa i Sprawiedliwości, które ma większość w małopolskim sejmiku, sprzeciwiła się tym samym rekomendacji prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego.
Poseł Łukasz Kmita (PiS) ponownie nie został wybrany na marszałka województwa małopolskiego podczas środowego głosowania sejmiku. W głosowaniu tajnym za jego kandydaturą opowiedziało się 17 spośród 38 obecnych radnych, 19 było przeciw, a dwa głosy były nieważne.
Kmita, będący jedynym zgłoszonym kandydatem, nie uzyskał wymaganej większości głosów, mimo że Prawo i Sprawiedliwość dysponuje 21 mandatami w 39-osobowym sejmiku. Podczas inauguracyjnej sesji 6 maja za jego kandydaturą głosowało 13 radnych, co również nie wystarczyło do wyboru.
Po głosowaniu Kmita skomentował sytuację dla PAP, stwierdzając, że „to głosowanie pokazało, że nastąpiła wśród niektórych radnych zdrada ideałów Prawa i Sprawiedliwości”, a oszukane mogą się czuć także osoby zaproponowane do nowego zarządu województwa: obecny marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka, członek zarządu Iwona Gibas i były wicewojewoda Ryszard Pagacz.
Szkoda, że część radnych nie miała odwagi na klubie powiedzieć, że nie zagłosuje, ale dla mnie najważniejsze jest to, abyśmy po tych perturbacjach rządzili w Małopolsce – zaznaczył Kmita, zapowiadając ustalenie dalszych kierunków działania w ciągu najbliższych dni.
Szef klubu PiS Rafał Stuglik, rekomendując Kmitę na marszałka Małopolski, podkreślił, że kandydat ma bogaty życiorys samorządowy i sukcesy odniesione na stanowisku wojewody małopolskiego.
Łukasz Kmita jest naturalnym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na marszałka województwa małopolskiego (…). Będzie to bardzo dobry marszałek – wskazał Stuglik.
Natomiast Grzegorz Małodobry z klubu Koalicji Obywatelskiej ocenił, że Kmita jest „kandydatem prezesa Jarosława Kaczyńskiego”, a radny Krzysztof Nowak określił go jako „osobę przywiezioną w teczce”.
Marszałek powinien zostać wybrany z grona radnych, którym zaufali wyborcy – podkreślił Nowak.
Wczoraj wieczorem do kontrowersji wokół decyzji większości radnych Łukasz Kmita odniósł się w mediach społecznościowych.
Wiele osób pyta mnie o komentarz do sytuacji w Sejmiku Województwa Małopolskiego. Zacznę od tego, że najważniejsze jest, abyśmy nadal rządzili jako Prawo i Sprawiedliwość. Ale myślę też, że ci radni, którzy nie uszanowali woli klubu i prezesa, dziś nie zasną spokojnie, bo zdradzili ideały Prawa i Sprawiedliwości. Szkoda. Ale warto dać im szansę, warto aby zreflektowali się. Prawo i Sprawiedliwość jest najważniejsze i będzie rządzić w Małopolsce. Zrobimy wszystko, aby tak było – mówił poseł na nagraniu opublikowanym na Facebooku.
38-letni Łukasz Kmita, pochodzący z Olkusza, pełnił funkcję wojewody małopolskiego w latach 2020-2023 i został posłem z listy PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. Po nieudanych wyborach na prezydenta Krakowa, Kmita obecnie stara się o stanowisko marszałka województwa. W sejmiku PiS ma większość, dysponując 21 mandatami, jednakże jedna osoba – Marta Malec-Lech – wciąż nie została zaprzysiężona z powodu niedawnych narodzin dziecka.
Według nieoficjalnych informacji, na kandydata rekomendowanego przez władze PiS nie chcą głosować radni skupieni wokół obecnego marszałka Witolda Kozłowskiego, a szerzej Beaty Szydło i Andrzeja Adamczyka. Kmita próbował załagodzić ten konflikt, proponując Kozłowskiego na stanowisko I wicemarszałka.
Zgodnie z przepisami sejmik województwa musi wybrać marszałka w ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów, czyli do 9 lipca. W przypadku niewybrania marszałka konieczne będą nowe wybory. Prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując sytuację po pierwszym głosowaniu, ocenił: „No bunt jak bunt, to jest kwestia tam pewnych różnic zdań” i dodał, że jest to przykre i będzie z tym walczyć. Po tym głosowaniu Kaczyński mianował Kmitę nowym przewodniczącym zarządu wojewódzkiego PiS w Małopolsce, zastępując na tym stanowisku posła Andrzeja Adamczyka.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS