Zyska: potencjał morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku szacowany na ponad 10 GW
25.02.2020r. 14:58
Dodał, że ponad 10 GW w offshore jest możliwe po 2030-33 roku.
“Do 2030 r. chcielibyśmy, by 5 GW zostało zainstalowane” – powiedział Zyska.
Monika Morawiecka, prezes PGE Baltica, zauważyła, że według jednego z raportów potencjał techniczny dla offshore można oszacować na 28 GW do 2050 r. Wskazała jednocześnie, że jest sporo ograniczeń.
“Jednym z najważniejszych ograniczeń są kwestie sieciowe, czyli ile prądu i jakim kosztem jesteśmy w stanie wyprowadzić z Bałtyku i dokąd, bo niekoniecznie tylko do Polski” – powiedziała Morawiecka.
“Morze jest zasobem skończonym i musi być wykorzystane na różne potrzeby, nie tylko dla morskiej energetyki wiatrowej. Potrzebny będzie spory kompromis pomiędzy sektorami, patrząc na plan zagospodarowania obszarów morskich” – powiedziała prezes PGE Baltica.
“Osobiście skupiam się na najbliższym okresie i najbliższych projektach. Dobrze będzie, jeśli do 2030 roku kilka GW uda się zbudować” – dodała Morawiecka.
Grupa PGE planuje budowę trzech morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 3,5 GW.
Morawiecka pytana, czy ambicje grupy są większe, odpowiedziała: “Jeśli jakieś okazje się pojawią, to będziemy próbowali z nich skorzystać, ale na dziś to jest 3,5 GW”.

Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS