A A+ A++

Żyje w Polsce. Jego pojawienie się może zwiastować kłopoty

Strzyżaki sarnie to inaczej "latające kleszcze"

Strzyżaki sarnie to inaczej “latające kleszcze”

Źródło zdjęć: © Adobe Stock

WOA

05.09.2024 21:35, aktual.: 05.09.2024 22:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ich obecność może zwiastować kłopoty, zwłaszcza dla tych, którzy często przemierzają leśne szlaki. Czy “latające kleszcze” są groźne dla ludzi? Jak się przed nimi chronić?

Latem i wczesną jesienią, w polskich lasach pojawia się coraz więcej owadów, które mogą niepokoić nie tylko zwierzęta, ale i ludzi. Są nimi na przykład strzyżaki sarnie, znane także jako “latające kleszcze”, “łowiki” lub “wszy jelenia”.

Pojawiają się głównie od czerwca do listopada, szczególnie w ciepłe, jesienne dni. Ich ulubionym środowiskiem są lasy. Choć nie są tak groźne jak kleszcze, mogą skutecznie uprzykrzyć leśne wędrówki.

“Latające kleszcze” w polskich lasach

Strzyżaki sarnie to małe, około sześciomilimetrowe owady, które przypominają miniaturowe muchy. Ich ciało pokryte jest twardym pancerzem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mają także silne odnóża zakończone haczykami, które umożliwiają im łatwe zaczepienie się o skórę, sierść lub włosy. Choć posiadają skrzydła, zrzucają je, gdy znajdą swojego żywiciela, po czym stają się bardziej przypominające wszy niż latające owady.

Mimo że preferują krew zwierząt, potrafią także atakować ludzi. Co więcej, ze względu na swoje niewielkie rozmiary i zdolność do szybkiego przylegania do skóry, mogą dostać się do nosa, uszu czy pod powieki, co może być wyjątkowo nieprzyjemne.

Czytaj także: Preparaty na kleszcze dla dzieci – które są najskuteczniejsze?

Czy strzyżaki sarnie są niebezpieczne?

Choć ukąszenia strzyżaków nie są tak groźne jak te pochodzące od kleszczy, mogą być bardzo uciążliwe. Wywołują ból oraz dyskomfort, a w niektórych przypadkach pojawiają się na skórze krostki, które przekształcają się w swędzące i bolesne zmiany. Takie ślady mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.

Warto podkreślić, że choć nie ma potwierdzeń naukowych, że strzyżaki przenoszą choroby takie jak borelioza. Osoby wrażliwe na ich jad mogą doświadczyć reakcji alergicznych, takich jak silny świąd, opuchlizna czy wysypka.

Podczas spacerów po lesie warto zakładać jasne ubrania, które ułatwią dostrzeżenie owadów, oraz długie spodnie i koszule z długim rękawem. Pełne buty również będą dodatkową barierą, która ograniczy dostęp do skóry. Warto także zaopatrzyć się w preparaty odstraszające owady, które mogą zmniejszyć ryzyko kontaktu ze strzyżakami.

Zobacz także: Nigdy nie zabieraj na spacer. Przyciąga kleszcze jak magnes

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBPT Futures Warszawa:Turniej główny nie dla polskich par eliminacyjnych
Następny artykułPlejada gwiazd na urodzinach “Elle”. Kurdej-Szatan w siatce, a Torbicka odsłania ręce