A A+ A++

Jeżeli podatnik VAT rejestruje swoją sprzedaż wyłącznie na kasach online lub wirtualnych, to może otrzymać zwrot VAT na rachunek w 15 dni. Ministerstwo Finansów wyjaśnia jak to zrobić.

Zwrot VAT w 15 dni na rachunku podatnika

Podejmujesz inwestycje związane z rozwojem swojej firmy lub ponosisz wysokie koszty bieżące działalności i masz nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym? Jesteś detalistą i przyjmujesz wpłaty bezgotówkowe przy użyciu kas online lub wirtualnych? Sprawdź, czy przysługuje Ci zwrot VAT na rachunek w 15 dni, bez dodatkowych formalności.

Co zrobić, aby otrzymać szybki zwrot VAT

1) Wystarczy, że wykorzystujesz od co najmniej roku wyłącznie kasy online lub wirtualne do rejestracji swojej sprzedaży.

2) Złóż deklarację z wykazanym zwrotem – do 25. dnia następnego miesiąca.

3) Oznacz w deklaracji „Zwrot VAT w 15 dni”.

4) Administracja skarbowa sprawdzi zwrot i wypłaci pieniądze na Twój rachunek.

Nie wymagamy od Ciebie żadnych dodatkowych dokumentów. Wiemy, że liczy się czas. Opieramy weryfikację o dane, które gromadzimy w naszych systemach informatycznych.

Jakie warunki musisz spełnić i co sprawdza urząd skarbowy

Pamiętaj – poniższe warunki musisz spełniać łącznie.

Aby szybko przelać pieniądze na Twoje konto, sprawdzamy, czy:

– przez ostatnie 3 miesiące/kwartał poprzedzające okres z wykazanym zwrotem VAT przyjmujesz płatności bezgotówkowe – co najmniej 65 proc. obrotu rejestrowanego na kasie fiskalnej w każdym miesiącu,

– przez ostatnie 3 miesiące/kwartał poprzedzające okres z wykazanym zwrotem VAT jesteś detalistą ze sprzedażą rejestrowaną na kasie online lub wirtualnej – nie mniej niż 80 proc. całego Twojego obrotu w każdym miesiącu,

– przez ostatni rok osiągasz obrót detaliczny nie mniejszy niż 50 tys. zł brutto na miesiąc w kasach wirtualnych lub online.

Szybki zwrot VAT opieramy na wiarygodności i rzetelności Twoich rozliczeń:

– bądź zarejestrowany do VAT przez co najmniej rok i składaj terminowo deklaracje VAT,

– posiadaj rachunek do przyjmowania płatności zgłoszony w wykazie podatników VAT przynajmniej od 3. ostatnich miesięcy.

Upewnij się również, że kwota VAT z przeniesienia z poprzednich deklaracji nie przekracza 3 tys. zł, a kwota zwrotu – dwukrotności podatku VAT od Twojej sprzedaży detalicznej.

Po potwierdzeniu Twoich rozliczeń zwrócimy VAT w 15 dni.

Co zyskujesz

Szybkie zasilenie firmy środkami VAT na kolejne inwestycje. Poprawiasz płynność finansową, szybciej dysponujesz środkami na koncie i możesz szybciej inwestować pieniądze.

Zapewniasz przejrzystość rozliczeń i kreujesz pozytywny obraz firmy u klientów i administracji.

Twoi klienci mogą płacić kartą w wygodny i bezpieczny sposób, bez dbania o odpowiednią ilość gotówki w portfelu czy szukanie bankomatu.

Zwrot VAT w 15 dni dla podatnika bezgotówkowego. Pytania podatników i odpowiedzi Ministerstwa Finansów

Podatnik przez 3 kolejne miesiące poprzedzające okres w rozliczeniu za który występuje o zwrot powinien posiadać rachunek w STIR. Czy jeżeli w tym okresie wystąpiła tygodniowa przerwa w posiadaniu rachunku zgłoszonego w STIR warunek będzie spełniony?

NIE. Warunek dotyczący posiadania rachunku na „białej liście” dotyczy nieprzerwanego posiadania rachunku przez okres 3 m-cy poprzedzających okres, w rozliczeniu za który podatnik występuje z wnioskiem o zwrot VAT.

Podatnik powinien spełnić m.in. warunek ekonomiczny w zakresie wysokiego progu obrotu detalicznego ewidencjonowanego na kasach online, w stosunku do całego obrotu podatnika. Podatnik rozlicza się miesięcznie. 25 maja 2022 r. składa deklarację za kwiecień 2022 r. Za jakie miesiące powinien spełniać ten warunek?

Warunek jest spełniony jeżeli wysoki próg obrotu ewidencjonowanego na kasach rejestrujących online/wirtualnych był utrzymywany przez styczeń, luty i marzec 2022 r.

Wnioskując o szybki zwrot VAT trzeba będzie spełnić m.in. kryterium ekonomiczne w zakresie wysokiego 80% progu płatności bezgotówkowych w sprzedaży detalicznej ewidencjonowanej na kasie online. Podatnik rozliczający się miesięcznie 25 sierpnia 2022 r. składa deklarację za lipiec 2022 r. Czy ten warunek będzie spełniony przy osiągnięciu płatności bezgotówkowych na poziomie 70% dla zwrotu wykazanego w deklaracji za lipiec 2022 r.?

TAK. W pierwszych dwóch latach programu próg ten jest obniżony do poziomu 65%. Takie rozwiązanie uwzględnia tempo rozwoju płatności bezgotówkowych w kraju oraz przybliża podatnikom możliwość skorzystania z tego rozwiązania, zapewniając dostępność preferencji dla większej liczby podatników.

Przez 12 miesięcy poprzedzających deklarację z wykazanym zwrotem podatnik powinien ewidencjonować sprzedaż przy zastosowaniu kas online. Do ewidencjonowania sprzedaży wykorzystywana jest jeszcze dodatkowo kasa starego typu. Czy preferencja jest adresowana do użytkowników wyłącznie kas online, w tym wirtualnych, którzy wycofali kasy starego typu ze swojej działalności?

TAK. Przesyłanie danych z kas online umożliwia US sprawdzenie warunków zwrotu bez dodatkowych formalności ze strony podatnika. Dzięki kasom online, w tym wirtualnym, umożliwiającym połączenie i przesyłanie danych, US dokona automatycznej weryfikacji warunków zwrotu. Podatnik, który w swojej sprzedaży używa kas online w tym wirtualnych, ale poza tymi urządzeniami stosuje także kasy starego typu – nie będzie mógł skorzystać ze zwrotu VAT w 15 dni.

Celem preferencji jest popularyzacja obrotu bezgotówkowego. Podatnik bezgotówkowy powinien przyjmować w większości płatności bezgotówkowe. Czy za takie płatności uznawane są wyłącznie płatności kartą?

NIE. Chodzi o wszelkie urządzenia czy też procedury umożliwiające płatnikowi złożenie zlecenia płatniczego (nie dotyczy to innych form płatności niż bezgotówkowe) bez wskazywania konkretnych urządzeń czy technologii.
Chodzi o to, żeby uwzględniać coraz to bardziej zaawansowane urządzenia i aplikacje płatnicze, które z pewnością będą licznie pojawiały się w przyszłości. Za płatność bezgotówkową uznaje się zatem m.in. płatność przelewem, kartą z użyciem terminala, z użyciem aplikacji, blikiem, etc.

Podatnik składa terminowo deklarację za dany okres wnioskując o zwrot w terminie 15 dni poprzez oznaczenie znacznika w deklaracji. Czy powinien dokonać dodatkowych formalności po złożeniu deklaracji celem uzyskania szybkiego zwrotu?

NIE. Po przesłaniu deklaracji sprawdzenie warunków zwrotu w przyspieszonym terminie jest po stronie US. W szczególności nie będzie wymagane przekazywanie danych potwierdzających spełnienie przez podatnika progu płatności bezgotówkowych w obrotach zewidencjowanych przy użyciu kas rejestrujących online, w tym wirtualnych. Weryfikacja zwrotu będzie dokonywana automatycznie. Nie powinno być potrzeby dodatkowych kontaktów podatnika będącego detalistą, z urzędem skarbowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPożar w Kozodrzy na Podkarpaciu. Płonął taśmociąg i część hałdy odpadów
Następny artykułDramatyczne doniesienia z Ukrainy. “Ostatnia doba była najstraszniejsza”