A A+ A++

Już od najbliższego poniedziałku mieszkańcy Nowej Rudy i okolic mogą na miejscu korzystać z pomocy dyżurujących pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W całej Polsce jest też dostępna opcja konsultacji z jednostką ZUS w trybie video.

Znowu mamy miejsce, w którym możemy pomóc mieszkańcom w sprawach związanych z ubezpieczeniami społecznymi. Jest o możliwe dzięki porozumieniu dyrektor oddziału ZUS w Wałbrzychu Beaty Dyko i wójta gminy Nowa Ruda Adrianny Mierzejewskiej. Jak widać obydwie panie doskonale rozumieją potrzeby mieszkańców i wspólnie znalazły sposób na to żebyśmy, choć w mniejszym zakresie, ale jednak wrócili do Nowej Rudy – informuje – mówi rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis.

Dyżury pracowników ZUS będą prowadzone w każdy poniedziałek od godziny 8:00 do 14: 00 w siedzibie Urzędu Gminy w Nowej Rudzie (ul. Niepodległości 2). Dla mieszkańców codziennie dostępna jest skrzynka na korespondencję z ZUS.

Co mieszkańcy Nowej Rudy mogą w czasie dyżuru załatwić?

Uzyskać informacje i wyjaśnienia, założyć i potwierdzić swój profil na PUE ZUS, złożyć dokumenty, które zostaną zweryfikowane pod kątem formalnym. Na miejscu dostępne będą druki, formularze oraz materiały informacyjne. Według rzeczniczki większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi klienci ZUS mogą załatwić bez przychodzenia do ZUS. W ostatnich miesiącach zmodernizowane zostały elektroniczne kanały kontaktu z Zakładem poprzez dodanie nowych funkcji na PUE ZUS oraz uruchomione e-wizyty i telefoniczna rezerwacja wizyt dla tych, którzy chcą przyjść osobiście. Została także rozbudowana infolinia. Jednak nasz dyżurujący pracownik pomoże także w wypełnieniu formularzy i wniosków – zapewnia rzeczniczka ZUS.

Przypomnijmy, że klienci ZUS mogą praktycznie wszystko załatwić korzystając ze swojego indywidualnego konta na PUE. Jest to szczególnie ważne teraz w czasie epidemii koronawirusa. Wnioski o zwolnienie z płacenia składek, postojowe czy o bon turystyczny przyjmowane są wyłącznie drogą internetową. Dla tych, którzy potrzebują bezpośredniego kontaktu z ekspertem z własnego ZUS uruchomiono także wideo wizyty. Aby można było odwiedzić ZUS online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerą i mikrofonem. Klient wybiera dogodny dla siebie termin i godzinę wizyty online. Jeśli ktoś chce uzyskać informacje w swojej indywidualnej sprawie musi mieć przy sobie dokument tożsamości, który jest zweryfikowany w trakcie rozmowy z konsultantem.

Jest też możliwość umawiania wizyt wideo w ZUS także osoby zainteresowane emeryturami i rentami międzynarodowymi.

Warto jednak pamiętać, że poszczególne oddziały ZUS obsługują sprawy z różnych krajów. Wałbrzyskiemu oddziałowi ZUS podlegają sprawy dotyczące Niemiec. ZUS wypłaca ponad 153 tys. zagranicznych emerytur i rent. Oprócz spraw dotyczących krajowych emerytur i rent, zasiłków, kwestii związanych z prowadzeniem firmy czy potwierdzenia profilu PUE, od 1 lutego nasi pracownicy odpowiadają na pytania dotyczące wypłaty dla tych klientów, którzy choć przez część swojej kariery zawodowej byli ubezpieczeni za granicą – wyjaśnia rzeczniczka. Aby zarezerwować e-wizytę należy wybrać temat wideorozmowy np. „Emerytury i renty międzynarodowe”. Eksperci ZUS odpowiedzą na pytania związane np. z pobieraną emeryturą lub rentą. Warto jednak pamiętać, że poszczególne oddziały ZUS obsługują sprawy z różnych krajów.

Jeśli ktoś chce uzyskać informacje w swojej indywidualnej sprawie musi mieć przy sobie dokument tożsamości, który zostanie zweryfikowany w trakcie rozmowy z konsultantem – wyjaśnia rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Pracownik zada także dodatkowe pytania, aby uwierzytelnić osobę, z którą rozmawia. Ważne jest, żeby e-wizyta nie odbywała się w miejscach publicznych, gdzie panuje duży hałas i w zasięgu kamery mogą pojawić się osoby trzecie. Kamerę należy ustawić tak, aby tło było neutralne (np. ściana) a twarz być dobrze oświetlona. Konsultant musi wiedzieć, z kim rozmawia, gdy w grę wchodzi omówienie indywidualnej sprawy związanej z wykorzystaniem danych naszego klienta – zastrzega Iwona Kowalska-Matis.

Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty. W e-wizycie może też wziąć udział opiekun faktyczny lub prawny. Wtedy klient powinien zaznaczyć odpowiednią opcję na etapie rezerwacji. Jeżeli klient posiada pełnomocnictwo, które jest zarejestrowane w ZUS, może także odbyć e-wizytę w imieniu innej osoby.

Więcej informacji na stronie: https://www.zus.pl/e-wizyta

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułActivision oskarżone o “kradzież” postaci
Następny artykułTeleporada od dziś według nowych zasad