A A+ A++

Udostępnij!

Podczas wizyty u lekarza podaj adres, pod którym będziesz przebywał na zwolnieniu chorobowym. Dlaczego to takie ważne zwłaszcza w okresie wakacyjno-urlopowym? ZUS wyjaśnia.

Trzy dni na powiadomienie

Wypadek, choroba czy kontuzja może zdarzyć się wszędzie, a podczas wakacji, gdy częściej jesteśmy poza domem mogą przysporzyć dodatkowe trudności. Dlatego, gdy na czas niedyspozycji zamierzasz zmienić miejsce pobytu, podaj lekarzowi wystawiającemu
e-zwolnienie aktualny adres. Takie zobowiązanie to nie nowość, bo każdy ubezpieczony jest do tego zobligowany od początku 2019 r. To istotne nie tylko gdy od początku przebywasz na zwolnieniu pod innym adresem niż adres zamieszkania, ale także, gdy na „chorobowym” zmieniasz miejsce pobytu.

– W tej drugiej sytuacji na powiadomienie pracodawcy i ZUS o zmianie adresu masz trzy dni. W ten sposób można uniknąć na przykład konsekwencji wynikających z kontroli wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Nieuzasadniona nieobecność pod stałym miejscem pobytu może być przyczyną odmowy wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Lekarz powinien sprawdzić

O ewentualnej zmianie miejsca pobytu i wskazaniu adresu na tzw. L4 może pacjentowi przypomnieć lekarz. Natomiast powinnością lekarza wystawiającego e-ZLA jest sprawdzenie czy dane pacjenta, które widnieją na profilu informacyjnym lekarza są poprawne i aktualne. Oczywiście dotyczy to także adresu.

Przepis o obowiązku wskazania zmiany adresu w trakcie „chorobowego” ma już trzy lata. Nadal jednak zdarza się, że upoważniony pracownik ZUS, który weryfikuje prawidłowość wykorzystania zwolnienia, nie zastaje chorego pod adresem zamieszkania. W sytuacji, gdy chory zmienił miejsce pobytu, a w ciągu trzech dni nie zgłosił tego w ZUS-ie i u pracodawcy, może stracić zasiłek chorobowy. Gdy to świadczenie zostało już wypłacone, to ZUS jako płatnik zasiłku chorobowego może się upomnieć o zwrot pieniędzy.

Aby uniknąć komplikacji, w trakcie wizyty u lekarza warto upewnić się, że w elektronicznym zwolnieniu wpisuje on właściwy adres, to znaczy ten pod którym będziesz przebywał na chorobowym. A może on różnić się od tego, który figuruje w dokumentacji medycznej jako nasz adres zamieszkania czy zameldowania.

Nie tylko ZUS mówi: sprawdzam

Kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego przez ZUS polega na sprawdzeniu czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza, a nie na przykład pracuje lub wykonuje inne czynności, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia.

Prawo do takiej weryfikacji mają także płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych (tzn. pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 osób i są uprawnieni do wypłaty zasiłków chorobowych). Są sytuacje, kiedy do przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby upoważnieni są także pracodawcy, którzy nie wypłacają zasiłków. Dotyczy to przeprowadzenia kontroli w okresie, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby wypłacane ze środków pracodawcy.

Sebastian Szczurek

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

województwa opolskiego

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBracia Szejowie wracają na asfaltowe trasy
Następny artykułAdam Bielan: “Wielu Polaków jest już zmęczonych tą telenowelą brazylijską, ale ja uważam, że środki z KPO do nas wpłyną”