Zupa wonton to jedna z najbardziej oryginalnych i orientalnych zup. Pochodzi z Chin, jednak swoich zwolenników ma na całym świecie. Możemy spróbować jej smaku w chińskiej restauracji, jednak bez problemu zrobimy ją także samodzielnie we własnej kuchni. Jak to przyrządzić? Na co zwrócić uwagę, aby jej smak był niepowtarzalny? Sprawdź nasz przepis!
Wonton – co to za zupa?
Zupa Wonton jest klarownym rosołem, do którego dodawana jest, w zależności od regionu, kapusta pekińska, zioła, sosy, cebula, grzyby shitake oraz cienki makaron i specjalne pierożki – wontony. Są one nadziewane mieloną wieprzowiną, często ostro przyprawioną.
Zupa ta jest rewelacyjną alternatywą dla naszego tradycyjnego rosołu niedzielnego. W Chinach gotowana była już ponad 2 tysiące lat temu. Według jednej z legend nazwa dodawanych do niej pierogów powstała od imion starożytnych wojowników plemiennych, z których jednemu na imię było Hun, drugiemu zaś Tun.
Jak zrobić zupę Wonton?
Jeśli zdecydujemy się zrobić zupę wonton samemu, powinniśmy zacząć od robienia farszu do pierogów. W następnej kolejności przygotowujemy ciasto na nie. Przygotowanie idealnego ciasta na pierogi jest dość trudne i wymaga nieco więcej czasu, stąd też Chińczycy bardzo cenią sobie to danie.
Po zrobieniu farszu i ciasta pierogi z nich zrobione należy starannie zawinąć i skleić, po czym można przejść do gotowania bulionu. Do gotującego się rosołu dodaje się wszystkie warzywa, przyprawy i pierożki i wszystko razem zagotowuje. Zdarza się, że w niektórych kuchniach pierożki gotowane są osobno, co dodaje zupie większej klarowności.
Zupa Wonton – na co zwrócić uwagę?
Zupa Wonton powinna być podawana w głębokiej misce, na której dnie układamy pierożki, następnie zalewając je bulionem. Można też do niej dodać niewielką ilość makaronu. Aby osiągnąć idealny smak, całość można posypać szczypiorkiem i czosnkiem, do przyprawienia jej zaś użyć sosu chilli. Doskonale smakuje przyprawiona kolendrą i trawą cytrynową.
Zupa Wonton – przepis
Potrzebne składniki:
Na bulion:
- 2 l rosołu;
- 2 łyżki sosu rybnego;
- 4 łyżki jasnego sosu sojowego;
- 2 – 3 gałązki świeżej kolendry;
- kawałek imbiru;
- 2 – 3 zielone cebulki;
- 3 ząbki czosnku;
- kilka kropli oleju sezamowego.
Na farsz:
- 400 g zmielonej wołowiny;
- kawałek imbiru;
- 4 łyżki posiekanej kolendry;
- 3 sztuki zielonej cebulki (biała część);
- 1 łyżka oleju sezamowego;
- 2 łyżki sosu sojowego;
- 1 ząbek czosnku.
Na ciasto:
- 1 jajko;
- 0,5 łyżeczki soli;
- 2 szklanki mąki pszennej;
- 1/3 szklanki gorącej wody.
(123RF)
Sposób przygotowania:
1. Podgrzewamy rosół, dodajemy: pokrojony na plastry imbir, przeciśnięty przez praskę imbir i przyprawiamy sosem rybnym i sojowy. Wrzucamy kolendrę i zieloną cebulkę i na małym ogniu gotujemy przez 15 minut.
2. Składniki na ciasto mieszamy ze sobą i zagniatamy je, aby było elastyczne. Jeśli się nie klei, dodajemy wody, jeśli jest zbyt kleiste – mąki. Zawijamy w folię aluminiową i odkładamy na 10 minut do lodówki.
3. W tym czasie mięso mieszamy ze startym imbirem, posiekaną kolendrą, czosnkiem, posiekaną cebulką i doprawiamy do wszystko sosem sezamowym oraz sojowym. Odstawiamy.
4. Ciasto rozwałkowujemy na cienki placek, kroimy na kwadraty o boku około 5 cm. Na każdy z nich kładziemy łyżkę farszu, po czym sklejamy rogi, aby powstał kształt sakiewki. Odkładamy na posypaną mąką stolnicę i przykrywamy ściereczką.
5. Zagotowujemy wodę w garnku, na nim zaś ustawiamy sitko lub koszyczek do gotowania na parze, wyłożony papierem do pieczenia, w którym robimy niewielki otwór, aby para wodna mogła się dostać do pierogów.
6. Pierogi układamy na przygotowanym koszyczku i gotujemy na parze przez 10 minut.
7. Do misek nalewamy zupę, przyprawiamy olejem sezamowym, do każdej porcji wkładamy gotowe pierogi i posypujemy zieloną cebulką. Najlepiej podawać na ciepło. Gotowe.
Smacznego!
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS