A A+ A++

Unijny plan REPower EU przewiduje obowiązkowy montaż fotowoltaiki na obiektach o powierzchni użytkowej ponad 250 m kw. – Obligatoryjna ma być od 2026 roku instalacja fotowoltaiki na wszystkich nowych obiektach publicznych i komercyjnych o powierzchni użytkowej ponad 250 mkw., a od 2027 roku obowiązek ma objąć istniejące budynki publiczne i komercyjne o powierzchni użytkowej ponad 250 mkw – przypomina Senior Associate, Technical Manager w Dziale powierzchni przemysłowych i magazynowych Newmark Polska Michał Kozar. 

Czytaj więcej

Firmy budowlane coraz częściej otrzymują zapytania o tego typu inwestycje. – Atlas Ward otrzymuje coraz częściej zapytania o możliwość instalacji na dachu farmy fotowoltaicznej w już istniejących magazynach. Nie zawsze jest to możliwe z powodów technicznych – zaznacza przedstawicielka Atlas Ward Małgorzata Barańska. Podkreśla, że nie spotkała się z pomysłem wyburzenia starszego obiektu z powodu niemożności instalacji paneli fotowoltaicznych. 

Najstarsze, liczące sobie 10 lat i więcej obiekty magazynowe stanowią niespełna 39 proc. istniejących w Polsce zasobów. – W ramach starszych obiektów raczej dosyć ciężko będzie o instalację farm fotowoltaicznych. W takim przypadku sugerowałbym raczej inne zielone usprawnienia – podpowiada Partner, Head of Industrial & Logistics Agency Poland, Head of E-Commerce CEE, Cushman & Wakefield Damian Kołata. 

Kwestie techniczne opisuje prezes zarządu Roof Renovation Rafał Wójcik. – Obserwujemy zwiększony popyt na montażu paneli fotowoltaicznych na wielkopowierzchniowych obiektach przemysłowych i logistycznych, jednak występuje kilka problemów z możliwością zagospodarowania tych powierzchni. Jednym z nich jest brak przystosowania konstrukcji wielkopowierzchniowych budynków do obciążenia związanego z obecnością paneli, przez co wykonawcy dachów nie udzielają gwarancji na realizację takich projektów. Istnieją już jednak systemy które pozwalają na montaż paneli fotowoltaicznych bez ingerencji w pokrycie dachowe, które wraz z wdrażaniem naszej strategii rozwoju planujemy również wykorzystywać i przedstawiać klientom z komplementarną ofertą. Na uwagę zasługuje też fakt, że od ostatnich kilku latach większość budynków jest już projektowanych pod obciążenia związane z panelami fotowoltaicznymi – zaznacza Wójcik.

Czytaj więcej

Barierą w rozwoju sprzedaży do Chin jest m.in. odległość. Na zdjęciu terminal kontenerowy w Szanghaj

Tymczasem klienci szukają oszczędności i są zainteresowani panelami. – Zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi w obiektach przemysłowych z roku na rok jest coraz większe. Szczególnie przy galopujących kosztach mediów i konieczności szukania oszczędności w tym obszarze, jest to temat poruszany praktycznie na każdym spotkaniu z potencjalnym najemcą. Obecnie każdy nowy planowany projekt parku magazynowego stara się przygotować swoje obiekty pod możliwość umieszczenia na powierzchni dachów instalacji fotowoltaicznej. Jeśli chodzi o najemców, to szczególny nacisk na posiadanie takowej instalacji wykazują firmy, których pobór mocy jest znacząco wyższy – firmy produkcyjne czy posiadające np. instalacje chłodnicze lub mroźnicze itp. Również starsze obiekty, które ze względów technicznych nie są w stanie lokować instalacji na dachu, szukają innych miejsc w ramach parku, takich jak np. tereny zielone, wiaty parkingowe itp. – wskazuje Kozar. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułПрибуток чи проблеми: гороскоп на 26 січня для всіх знаків зодіаку
Następny artykułCzarnek straszy reformą. “Włos się jeży”