Posłanka klubu PiS Anna Maria Siarkowska zamieściła na swoim Facebooku pismo dot. realizacji Narodowego Programu Szczepień w Ministerstwie Obrony Narodowej. Posłankę zaniepokoiły fragmenty tego pisma.
We wspomnianym piśmie zawarto m.in. to, że tylko zaszczepieni żołnierze będą kierowani na kursy i szkolenia, ponadto tylko on będą mogli uczestniczyć w 2021 roku w misjach poza granicami kraju. Co więcej, fakt zaszczepienia ma mieć wpływ na opinię służbową żołnierza.
Dotarło do mnie pismo dot. realizacji Narodowego Programu Szczepień w Ministerstwie Obrony Narodowej. Zakładam, że pismo jest prawdziwe. Ciekawa jestem, jaka jest podstawa prawna wpływu szczepienia lub jego braku na opinię służbową oraz na kierowanie na kursy i szkolenia? Będę o to pytać
— napisała na swoim Facebooku Anna Maria Siarkowska, posłanka klubu PiS.
Kwalifikacja wojskowa
Z powodu pandemii koronawirusa rozpoczęcie kwalifikacji wojskowej w 2021 r. – która miała ruszyć 25 stycznia – zostanie przesunięte, a ponadto kwalifikacja ma zostać przeprowadzona w dwóch terminach: od 7 kwietnia oraz od 9 sierpnia – wynika z projektu rozporządzenia szefów MSWiA oraz MON.
Według projektu opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji, wyznaczone mają być dwa terminy ogłoszenia kwalifikacji wojskowej: 24 marca oraz 26 lipca. Z kolei czas przeprowadzenia kwalifikacji został odkreślony od 7 kwietnia do 23 lipca oraz od 9 sierpnia do 19 listopada.
Zgodnie z wcześniejszym rozporządzeniem, kwalifikacja miała rozpocząć się 25 stycznia i potrwać do 30 kwietnia.
W uzasadnieniu projektu rozporządzenia napisano, że wojewódzkie organy administracji rządowej i samorządowej rozpoczęły prace nad zorganizowaniem i przeprowadzeniem przyszłorocznej kwalifikacji wojskowej na początku października, ale ich działania napotkały na „olbrzymie trudności i problemy mające istotny wpływ na realizację zadania”.
Starostowie i prezydenci miast stwierdzali, że niemożliwe jest zorganizowanie i przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej w 2021 r. na podstawie obecnie obowiązującego rozporządzenia. Zgłaszane przez nich problemy dotyczyły m.in. niemożności pozyskania chętnych lekarzy i personelu medycznego do składów Powiatowych Komisji Lekarskich, braku możliwości zapewnienia dostępu do badań specjalistycznych, czy braku możliwości zapewnienia bezpieczeństwa osobom przebywającym w lokalach komisji i utrzymania właściwych rygorów sanitarnych.
Dlatego, napisano w uzasadnieniu, szefowie MSWiA i MON podjęli decyzję o wstrzymaniu dalszych prac nad przygotowaniem kwalifikacji wojskowej na 2021 r.
Zakłada się, że sytuacja epidemiczna w kraju ustabilizuje się, co pozwoli na przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej w 2021 r. w okresach zaproponowanych w przedkładanym projekcie
— dodano.
Przyszłoroczna kwalifikacja wojskowa ma objąć blisko 300 tys. osób.
tkwl/Facebook/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS