A A+ A++

Ordynariat Polowy poinformował o przekazaniu przez żołnierzy PKW EUFOR ALTHEA, działających w Bośni i Hercegowinie darów dla uczniów szkół z północnej części tego kraju.

„Podpułkownik Roman Osiński, dowódca PKW EUFOR ALTHEA poprzez Zespół Łącznikowo-Obserwacyjny (LOT), dowodzony przez ppłk. Kamilę Kreis-Tomczak, przekazał sprzęt sportowy, wyprawki uczniowskie oraz zabawki otrzymane poprzez Dowództwo Operacyjne RSZ od Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego” – czytamy na stronie internetowej Ordynariatu Polowego.

W informacji podkreślono, że przekazane przez Caritas OPWP dary zostały przekazane pięciu szkołom znajdującym się w rejonie odpowiedzialności Doboj w północnej Bośni, w okolicach Modricy i Sjeniny. Do szkół w tej okolicy uczęszcza ok. 370 dzieci.

Jak czytamy w komunikacie pomoc najbiedniejszym dzieciom z Bośni i Hercegowiny realizowana jest często przy okazji szkoleń z unikania zagrożenia minowego. Jest to pozostałość po ostatniej wojnie, toczącej się tu w latach 1992–1995. Dzieci są szczególnie narażone na kontakt z minami i niewybuchami, a pomoc organizowana przez Zespoły Łącznikowo-Monitorujące i Caritas Ordynariatu Polowego pomaga złagodzić stres i wywołać uśmiech na twarzach uczniów, żyjących w sąsiedztwie tych niebezpiecznych miejsc.

Polscy żołnierze obecni są w Bośni i Hercegowinie od ponad 20 lat. Początkiem zaangażowania był udział w międzynarodowych Siłach Implementacyjnych IFOR. W czerwcu 2004 r. na szczycie NATO w Stambule podjęło decyzję o przekazaniu misji Sił Stabilizacyjnych w Bośni i Hercegowinie siłom Unii Europejskiej, które oficjalnie przejęły od NATO odpowiedzialność z kontynuowanie operacji 2 grudnia 2004 r.

Obecnie głównym zadaniem stojącym przed polskimi żołnierzami PKW w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie w ramach sił EUFOR jest szkolenie i doradzanie oraz budowa wybranych zdolności bojowych sił zbrojnych Bośni  i Hercegowiny zgodnie ze standardami NATO i UE oraz monitorowanie przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych w przydzielonym rejonie odpowiedzialności. Ponadto PKW realizuje szereg przedsięwzięć związanych ze wspieraniem władz lokalnych w utrzymaniu bezpiecznych warunków do wdrażania ustaleń zawartych w porozumieniach pokojowych. Poza działaniami ściśle szkoleniowymi PKW wspomaga i organizuje pomoc humanitarną, jak również prowadzi zajęcia ze świadomości minowej. Polski Kontyngent Wojskowy w Bośni i Hercegowinie liczy do 50 żołnierzy.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDyrektorka świętokrzyskiego NFZ z Wrocławia, ZUS w Kielcach już bez dyrektorek z Łodzi
Następny artykułMiędzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Agresji Wobec Dzieci: specjaliści biją na alarm