A A+ A++

Limanowa. Dziś na Rynku w Limanowej przysięgę złożyli nowi żołnierze Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Zapraszamy do obejrzenia zapisu transmisji na żywo.

Uroczystość rozpoczęła się od odczytania listu Ministra Obrony Narodowej – Mariusza Błaszczaka. 

– Ślubując wierność  Polsce potwierdzacie swoją głęboką patriotyczną postawę przejawiającą się w gotowości do obrony i wzmacniania bezpieczeństwa naszego państwa. Służba w wojsku to zaszczytne zobowiązanie, ale również wyjątkowa możliwość zawodowego rozwoju oraz realizowania waszych zainteresowań i pasji.

Minister w liście dodał, że dobrowolna zasadnicza służba wojskowa cieszy się dużym zainteresowaniem – w drugim turnusie organizowanym w 2023 roku bierze w niej udział ponad 6300 osób. 

– Dziękuję wam za Waszą decyzję o odbiciu szkolenia podstawowego dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Jestem przekonany, że dla wielu z was będzie to początek dalszej kariery w Wojsku Polskim życzę satysfakcji z obranej drogi i spełnienia oczekiwań związanych ze służą wojskową.

Po odczytaniu listu głos zabrał dowódca 8. Bazy Lotnictwa Transportowego płk pil. mgr inż. Sławomir Byliniak:

– Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że jest to dla nas wielki dzień, który otwiera przed nami kolejny etap w naszym życiu. Przekraczając bramy jednostki kilka tygodni temum, z pewną obawą, może nawet niepewnością. Dziś stoimy tutaj pewni tego, że wybraliście słusznie. (…) Dziś ta przysięga nabiera szczególnego wywaru. Za naszą wschodnią granicą toczy się konflikt zbrojny. Giną nie tylko żołnierze, ale również cywile, w tym dzieci. My żołnierze Wojska Polskiego musimy być gotowi na to, aby bronić niepodległości i granicy naszej Ojczyzny, w każdym czasie.

 Kolejno głos zabrał Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu:

– Żołnierze Wojska Polskiego, wszyscy przedstawiciele władz cywilnych. Żołnierze podejmujecie służbę w trudnych czasach. Podejmujecie służbę Rzeczpospolitej, w czasach kiedy u naszych granic toczy się wojna – mówił na Rynku w Limanowej do żołnierzy Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu. – Stajecie się częścią tarczy która chroni Polskę. Pamiętajcie, że w razie potrzeby staniecie się jej pięścią. Daj Boże by do tego nie doszło. Życzę wam pięknej służby. Gratuluję decyzji i proszę żebyście pamiętali ze Polska jest i zawsze była dumna ze swojego wojska. Polska nie zapomni wam, że podjęliście służbę i podjęliście Polski bronić. Niech Bóg ma w opiece Rzeczpospolitą. 

Po nim kilka słów wypowiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Poźniej nastąpiło uroczyste złożenie przysięgi i defilada wojskowa.

Ważna informacja dla kierowców poruszający się drogą krajową nr 28 przez Rynek: po godzinie 11. ruch został wznowiony.

Poniżej retransmisja z przysięgi wojskowej na Rynku w Limanowej – przemówienia:

Przysięga wojskowa i defilada na Rynku w Limanowej:

Oprócz dzisiejszej przysięgi w Limanowej, w okolicach Limanowskiego Domu Kultury, trwają I Wojskowe Targi Służby i Pracy. Targi są kompleksowym sposobem informowania o dostępnych w Siłach Zbrojnych możliwościach rozwoju zawodowego zarówno w kontekście dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej jak również służby zawodowej. W ich trakcie każdy uczestnik może osobiście porozmawiać z żołnierzami, studentami uczelni wojskowych, poznać odpowiedzi na nurtujące go pytania dotyczące specyfiki zawodu żołnierza, a także złożyć wniosek o powołanie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej lub służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Targi potrwają do godziny 18:00.

Aktualny widok z kamery skierowanej na Rynek w Limanowej możecie śledzić tutaj: https://limanowa.in/kamera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGorąco we Francji. Protestujący mają dość Macrona i jego reformy emerytalnej
Następny artykułProblemy szpitali i więcej alergii. Jak zmiany klimatu wpływają na nasze zdrowie?